ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Υγιεινό περίπατο… έκανε η Σάρπσποργκ στο μεσοβδόμαδο εκτός έδρας ματς με την Κόνγκσβινγκερ για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Νορβηγίας, ανοίγοντας το σκορ με τον Μόρτενσεν στο 14ο λεπτό και φτάνοντας με άνεση στη νίκη-πρόκριση με 0-4. Ξαναμπαίνει σήμερα σε ρυθμούς πρωταθλήματος, όπου προέρχεται από το ισόπαλο 0-0 στην έδρα της Χαουγκεσούντ. Εξαιρετική η μέχρι στιγμής πορεία της, έχει συλλέξει 21 βαθμούς στις πρώτες 11 αγωνιστικές, όντας μόλις στο -1 από την πρωτοπόρο Ρόζενμποργκ.

Αήττητοι οι γηπεδούχοι στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος (2-3-0), με νίκες έχουν συνδυαστεί τα 2/3 τελευταία. Στο 4-1-1 το εντός έδρας σερί τους στη φετινή λίγκα. Επιστρέφουν από τιμωρία οι μέσοι Χάλβορσεν και Τόμασεν, μοναδικοί απόντες οι τραυματίες αμυντικοί Γκρόβεν και Τοϊβομάκι.

Προηγούμενο ματς: Εμφατική εκτός έδρας πρόκριση επί της Κόνγκσβινγκερ στον 4ο γύρο του Κυπέλλου, με το νικηφόρο 0-4.

Στατιστικό: Under 2.5 τα 4/5 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Δείτε τα προγνωστικά Νορβηγίας (κλικ εδώ)

Το Σάρπσμποργκ – Μόλντε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΜΟΛΝΤΕ

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φρέντρικ Μπρούσταντ στο μεσοβδόμαδο διπλό πρόκρισης της Μόλντε επί της ΚΦΟΥΜ στον 4ο γύρο του Κυπέλλου, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στην επανάληψη και κατάφερε να ανατρέψει το προβάδισμα των αντιπάλων με δύο γκολ του στο 57′ και στο 61′. Σε επίπεδο πρωταθλήματος, η Μόλντε έρχεται από το ζευγάρι νικών επί των Οντ (1-2 εκτός) και Στάμπαεκ (3-1 εντός), που πήραν τη σκυτάλη από ένα ατυχές σερί δύο ισοπαλιών και τριών ηττών (με αυτή τη χρονική σειρά). Στο 2-2-2 το εκτός έδρας σερί στο φετινό πρωτάθλημα, δεν μπορούμε να πούμε ότι η απόδοση της ομάδας κινείται στα στάνταρ των τελευταίων ετών.

Τιμωρημένοι ενόψει του σημερινού ματς οι μέσοι Αούρσνες (αποβλήθηκε κόντρα στη Στάμπαεκ) και Σαρ, στα πιτς από την αρχή της σεζόν ο επιθετικός Μόστρομ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση επί της ΚΦΟΥΜ με 1-2 και πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου.

Στατιστικό: G/G & Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet).