ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ 08 - ΒΕΣΤΜΑΝΑΕΪΑΡ Προγνωστικά

Αγώνες ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Σεν Γκάλεν.

Πρώτο παιχνίδι: Βεστμανάεγιαρ – Σάρπσμποργκ 0-4

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ (ΝΟΡΒΗΓΙΑ, 373)

Ουσιαστικά τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, κερδίζοντας εύκολα την Βεστμανάεγιαρ στην Ισλανδία με σκορ 4-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και παρότι δεν σκόραραν στο πρώτο μέρος, τα… έβαλαν μαζεμένα στην επανάληψη. Στο 59 ΄ ο Μουχάμεντ άνοιξε το σκορ για την Σάρπσμποργκ και στο 66΄ ο Μόρτενσεν έκανε το 0-2. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Χάλβορσεν και Άσκαρ.

Το πρωτάθλημα στη Νορβηγία είναι σε εξέλιξη και μετά από 16 αγωνιστικές η Σάρπσμποργκ είναι στην 6η θέση με 26 βαθμούς, μετρώντας 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Υπάρχει μια διακοπή από τις 9 Ιουλίου και ξεκινά και πάλι στις 4 Αυγούστου, με την Σάρπσμποργκ να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Στάμπαεκ. Αυτή είναι η πρώτη φορά που παίζει στην Ευρώπη και θέλει να το γιορτάσει με τον κόσμο της, πριν τα παιχνίδια με την Σεν Γκάλεν.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-0 επί της Βεστμανάεγιαρ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

ΒΕΣΤΜΑΝΑΕΓΙΑΡ (ΙΣΛΑΝΔΙΑ, 353)

Κατάφερε να αντέξει για περίπου μία ώρα στην πίεση της αντιπάλου του αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε και έχασε με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και παρότι δεν σκόραραν στο πρώτο μέρος, τα… έβαλαν μαζεμένα στην επανάληψη. Στο 59 ΄ ο Μουχάμεντ άνοιξε το σκορ για την Σάρπσμποργκ και στο 66΄ ο Μόρτενσεν έκανε το 0-2. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Χάλβορσεν και Άσκαρ.

Το πρωτάθλημα στην Ισλανδία είναι σε εξέλιξη και μετά από 12 αγωνιστικές είναι στην 9η θέση με 12 βαθμούς, μετρώντας 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες. Επόμενη υποχρέωση της, την επόμενη Κυριακή με αντίπαλο την Φιολνίρ εκτός έδρας.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από την Σάρπσμποργκ, στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.