* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη η Ταγιέρες (5-1-0) στα έξι τελευταία μεταξύ τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπόκα Τζούνιορς. Ο Μερεντιέλ (71’) άνοιξε το σκορ και ο Μεδίνα (84’) το διαμόρφωσε.

Εντός προγράμματος, αλλά πικρή βάσει εμφάνισης η ήττα της Κυριακής στο “Μπομπονέρα”, όπου η “βέρντε” έμεινε στο μηδέν επιθετικά για 5η φορά στα 6 τελευταία παιχνίδια της.

Ξεκάθαρο το πλάνο του κόουτς Νταμόντε να αμυνθεί η ομάδα του σε πολύ χαμηλό μπλοκ, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με μόλις 15% κατοχή, αλλά ήταν αυτή που είχε χαμένο τετ α τετ σε αντεπίθεση. Με δικές της ευκαιρίες ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και μέχρι την σπάνια γρήγορη μετάβαση που απέφερε το προβάδισμα της Μπόκα δεν είχε επιτρέψει καθαρή ευκαιρία στους γηπεδούχους.

Δίχως νέα προβλήματα η αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, παραμένουν εκτός οι Λόπες (φορ), Ντονάτι (στόπερ) και οι μακροχρόνια τραυματίες Παραδέλα (μέσος), Μάουρι (μέσος), Αρισμέντι (εξτρέμ).

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΑΓΙΕΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Γοδόι Κρους. Ο Σάντος (14’) άνοιξε το σκορ για την Ταγιέρες και ο Αγιέντε (83’) ισοφάρισε για τη Γοδόι Κρους.

Λύγισε στην πίεση του πρωταθλητισμού η “Τε”, το Σάββατο υπέστη δεύτερη σερί βαθμολογική απώλεια κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά από την κορυφή. Η πορεία της στην LPF όμως κρίνεται εξαιρετική και ο στόχος της εξασφάλισης μίας θέσης στο επόμενο Libertadores μοιάζει πλέον αρκετά βατός.

Συναρπαστικό το σαββατιάτικο παιχνίδι με τη Γοδόι Κρους, χάθηκαν πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, αμφότερες οι ομάδες άξιζαν κι άλλα γκολ, με την Ταγιέρες να ξοδεύει σημαντικές στιγμές για να καθαρίσει το “τρίποντο”. Απάντησε στα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, “μύριζε” το 2-0 στις μεταβάσεις, αλλά παρουσιάστηκε αφελής στο φινάλε για να ισοφαριστεί. Σκόραρε ξανά ο έμπειρος φορ Σάντος κι έπιασε στην κορυφή της λίγκας τον Βεχέτι με 13 γκολ.

“Φρέσκιες” απουσίες για το ταξίδι στη Χουνίν οι Σουάρες (αρ. μπακ), Πασκίνι (αρ. μπακ), παραμένουν εκτός οι Φερνάντες (αρ. μπακ), Σεκέιρα (μέσος), Χιρότι (φορ).