6η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Εστουδιάντες. Ο Ασκασίμπαρ στο 53’ άνοιξε το σκορ για την Εστουδιάντες, αλλά ο Μελάνο ισοφάρισε για την Σαρμιέντο στο 84’.

Χρήσιμος ο βαθμός που πήρε στη Λα Πλάτα το Σάββατο η Σαρμιέντο, αλλά απόψε καλείται να διορθώσει την άσχημη εντός έδρας παρουσία των τελευταίων μηνών. 4 σερί ήττες μετρά στη Χουνίν, με 11 γκολ παθητικό!

Απέναντι στην Εστουδιάντες έπαιξε ξεκάθαρα για το 0-0 και μέχρι την ανάπαυλα έδειχνε ότι θα το πάρει ξεκούραστα. Μία στατική φάση και μία πολύ λάθος εκτίμηση του κίπερ Μέσα όμως έφερε το γκολ των γηπεδούχων. Αντέδρασε σωστά η ομάδα του Νταμόντε, έβγαλε ξανά σθένος στο παιχνίδι της, πηρε μέτρα, πάτησε την αντίπαλη περιοχή και σε φόρτωμα των τελευταίων λεπτών βρήκε την ισοφάριση.

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ και στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γοδόι Κρους. Με πέναλτι του Μαλκόρα στο 24ο λεπτό κρίθηκε η αναμέτρηση.

Τρομερά αποτελεσματική, κυνική στα πρώτα παιχνίδια του Ροσάριο η Σεντράλ, την περασμένη Παρασκευή έκανε το 3/3 μπρος στο κοινό της παίζοντας κυρίως άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Ισορροπημένο και δίχως φάσεις το πρώτο 20λεπτο απέναντι στη Γοδόι Κρους, μία πλαγιοκόπηση έφερε το πέναλτι που έκρινε το παιχνίδι. Παθητική η τακτική της προσέγγιση στην συνέχεια, παραχώρησε την επιθετική πρωτοβουλία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως δεν διαθέτουν την ποιότητα για να διασπάσουν το αμυντικό πλάνο του κόουτς Ρούσο. Έβγαλε 1-2 καλές κόντρες η Σεντράλ στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν διαχειρίστηκε με ιδιαίτερα πειστικό τρόπο το παιχνίδι.

Τραυματίστηκε ο χαφ Μακ Άλιστερ και θα μείνει εκτός για 4-6 εβδομάδες, παραμένει εκτός ο βασικός φορ Κάντια. Επιστρέφει στο βασικό σχήμα ο χαφ Μοντόγια.