* 3η αγωνιστική.

* Τελευταίο διπλό στα μεταξύ τους παιχνίδια, το 2013, της Ντεφένσα με 4-2.

* Στο πιο πρόσφατο 1-1, τον περασμένο Σεπτέμβριο στην έδρα της Ντεφένσα, έσπασε ένα σερί με 8 νίκες του γηπεδούχου, 5 της Σαρμιέντο, 3 της Ντεφένσα.

ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Μπόκα τυπικά εκτός, στο “Νουέβο Γκασόμετρο” με 1-1. Πίσω στο σκορ από νωρίς από το γκολ του Μερεντιέλ (9’), ισοφάρισε με τον Μάουρι (72’).

Εξαιρετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Μπόκα, η οποία πάντως δεν ήταν και για να τη φοβηθεί έτσι όπως εμφανίστηκε. Το κατάλαβε από ένα σημείο και μετά, βρισκόμενη πίσω στο σκορ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και ισοφάρισε. Από ‘κει και μετά, φυσικά και φρόντισε να εξασφαλίσει το βαθμό.

Για τα δεδομένα της, η σεζόν δείχνει ότι θα είναι καλή. Η συνολική βαθμολογία είναι εκείνη που την ενδιαφέρει περισσότερο, να μην βρεθεί κοντά στη ζώνη από νωρίς και αγχωθεί. Δεν αντιμετωπίζει τόσο μεγάλο πρόβλημα σε εκείνη των μέσων όρων, έχει συνηθίσει να βρίσκεται πολύ χαμηλότερα από εκεί που είναι τώρα.

Σαρμιέντο Στατιστικά

* Under 2,5 τα 2 πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν, από πέρυσι τρέχει σερί με 6.

* Τελευταία εντός έδρας νίκη της, το 1-0 επί της Μπόκα τον περασμένο Αύγουστο. Έκτοτε μετράει 0-4-1.

ΝΤΕΦΕΝΣΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με μεγάλη άνεση την Πλατένσε με 3-0, με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους Νικολάς Φερνάντες (20’), Τόγνι (25’) και Αλανίς (38’).

Στη Μεντόσα έχασε ένα παιχνίδι στο οποίο άξιζε να είχε πάρει το βαθμό, κόντρα στην Πλατένσε όμως χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο για να τελειώσει ουσιαστικά το παιχνίδι. Καταιγιστική απέναντι σε μια κακή αντίπαλο στο πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο της έδωσε την κατοχή της μπάλας, χωρίς αυτό να έχει κάποιο κόστος για εκείνη.

Τη χρειαζόταν μια τέτοια νίκη αλλά και μια εμφάνιση όπως αυτή στο πρώτο ημίχρονο, το αποτέλεσμα της πρεμιέρας ήταν απογοητευτικό ενώ και στα φιλικά δεν είχε εντυπωσιάσει, παρ’ όλο που αντιμετώπισε θεωρητικά κατώτερες αντιπάλους. Μετά από το συγκεκριμένο 3-0 αν μη τι άλλο αλλάζει και το κλίμα στις προπονήσεις, θα παρουσιαστούν με άλλη ψυχολογία οι παίκτες του Βακάρι στη Χουνίν.

Νέο απόκτημα ο βετεράνος φορ Μπλάντι, ο οποίος έχει χρόνια να κάνει καλή σεζόν λόγω αλλεπάλληλων τραυματισμών.

Ντεφένσα Στατιστικά

* N/G & over 1,5 τα 2 πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν.

* Έχει δεχτεί πρώτη γκολ στα 6/8 τελευταία επίσημα, τα έχασε όλα. Στα 2 που προηγήθηκε, νίκησε.