*Οι δύο ομάδες έρχονται αντιμέτωπες για πρώτη φορά στη μεταξύ τους ιστορία.

ΣΑΡΛΟΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από το Μοντρεάλ, για την περασμένη αγωνιστική. Κατώτερη των περιστάσεων στο 1ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ καλύτεροι και να προηγούνται δίκαια σε κρίσιμο χρονικό σημείο (0-1 στο 45′). Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά είδε τους Καναδούς να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο 67′, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Η Σάρλοτ δεν απείλησε ουσιαστικά στο υπόλοιπο παιχνίδι, με το 0-2 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Πρώτη ήττα για τη Σάρλοτ μετά από δύο συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στην 9η θέση της Ανατολικής Περιφέρειας, στο -3 από την πρώτη επτάδα. Μετράει 4 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις τρεις από αυτές.

Τραυματίες οι Χέγκαρντ, Αρμούρ, Βινίσιους Μέλο και Ρέινα. Αμφίβολος ο Φουχς.

Σάρλοτ Στατιστικά

*No goal+under2.5 στα τελευταία 4 εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ ΓΟΥΑΙΤΚΑΠΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ντάλας, για την περασμένη αγωνιστική. Με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι σε όλο το α’ μέρος, έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ σε κρίσιμο χρονικό σημείο (0-1 στο 45+3′). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν λίγες καλές ευκαιρίες και το Βανκούβερ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 70′, για να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή στο 90+2′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καβαλίνι.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα για το Βανκούβερ στο πρωτάθλημα (2-1-0). Βρίσκεται ακόμη στην τελευταία θέση της Δυτικής Περιφέρειας, στο -4 από την πρώτη επτάδα, με παιχνίδι λιγότερο από το 7ο Χιούστον. Εκτός έδρας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε όλες.

Τραυματίες οι Κάιο Αλεξάντρ, Μπλάκμον και ο βασικός του κίπερ, Χασάλ. Εκτός λόγω υγειονομικών πρωτοκόλλων και οι άλλοι δύο τερματοφύλακες του Μπέμερ και Κρόπερ, αλλά και ο πολύτιμος μέσος Βίτε. Αναγκάστηκε να φέρει ως δανεικό από τη Γιόρκ Γιουνάιτεντ τον Ελληνοκαναδό Γιαντσόπουλο, για να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας. Τιμωρημένος ο Καβαλίνι.