*8η αγωνιστική.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ

Όλα έγιναν σ’ ένα ημίχρονο για τη Σαραγόσα την περασμένη εβδομάδα, στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Οβιέδο. Ήταν τραγική στην αρχή του αγώνα, έχανε απ’ το 5’ και στο 28’ το σκορ έγινε 2-0  έπειτα από αστείο αμυντικό λάθος. Ωστόσο, δεν τα παράτησε και έφτασε στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα! Σκόραρε δύο φορές απ’ το 31’ μέχρι το 39’, αμφότερα από στατικές φάσεις και έγινε το 2-2, στο δεύτερο μέρος η Σαραγόσα ήταν η ομάδα με τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Τρίτη ισοπαλία των τελευταίων έξι αγωνιστικών για τη Σαραγόσα, που μετράει μόλις 6 πόντους, συγκομιδή που ασφαλώς δεν είναι ικανοποιητική. Μόλις μια νίκη πήραν οι γηπεδούχοι στο νέο πρωτάθλημα, εκτός έδρας με 1-2 κόντρα στην Κόρδοβα. Προς το παρόν στηρίζεται ο κόουτς Γκονθάλεθ, απομένει να φανεί κατά πόσον αυτό θα συνεχίσει να συμβαίνει. Χωρίς «τρίποντο» η Σαραγόσα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2), δέχτηκαν γκολ σε όλες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 για τη Σαραγόσα κόντρα στην Οβιέδο.

Στατιστικό: Από 5/8 2-3 Goal έρχεται η Σαραγόσα (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

Το Σαραγόσα – Νουμάνθια παίζει στον Stoiximan

ΝΟΥΜΑΝΘΙΑ

Απ’ την κορυφαία εμφάνιση της σεζόν έρχεται η Νουμάνθια, που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην… κακόμοιρη Αλμπαθέτε την περασμένη εβδομάδα. Ο αντίπαλος ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ακολούθησε πανδαισία τερμάτων στο δεύτερο μέρος απ’ τη Νουμάνθια, που έφτασε σε μια πολύ άνετη επικράτηση, τρίτη των τελευταίων πέντε αγωνιστικών (3-1-1), δεύτερη εντός έδρας με διαφορά τουλάχιστον τρία γκολ. Παρέμεινε στην κορυφή με 14 πόντους (από χθες έπεσε λόγω της νίκης της Οσασούνα) και δείχνει ότι έχει τα φόντα για να διεκδικήσει την άνοδο. Στο 4-2-1 το ρεκόρ των φιλοξενουμένων στις πρώτες εφτά αγωνιστικές, το δυσάρεστο είναι ότι εκτός έδρας δεν έχουν νίκη μέχρι στιγμής, με ρεκόρ 0-2-1, δε σκόραραν καν στις τελευταίε δύο εξόδους. Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο βασικός γκολκίπερ Αϊτόρ, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει θα παίξει ο πιτσιρικάς Γκαΐθκα Κάμπος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-1 για τη Νουμάνθια κόντρα στην Αλμπαθέτε.

Στατιστικό: Από 4/5 NG έρχεται η Νουμάνθια.