ΣΑΡΑΓΕΒΟ - ΜΠΑΝΑΝΤΣ Προγνωστικά

*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

* Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μπάναντς – Σαράγεβο 1-2

ΣΑΡΑΓΕΒΟ (Βοσνία, 293)

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Σαράγεβο με τη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι στην Αρμενία. Πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασε την αντίπαλο, άνοιξε το σκορ στο 16’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της στο 21’ (0-2), έπειτα δέχθηκε πίεση, η μείωση ήρθε στο 34’ (1-2) και σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας, αποφεύγοντας σε ορισμένες καλές αντίπαλες ευκαιρίες την ισοφάριση.

«Σταθήκαμε όρθιοι σε μια δύσκολη έδρα, πήραμε ένα μικρό προβάδισμα και μένει να αξιοποιήσουμε σωστά στη ρεβάνς. Έχω την πίστη ότι με τον κόσμο στον πλευρό μας, θα καταφέρουμε να πετύχουμε τον στόχο μας», υποστήριξε ο τεχνικός Μούσεβιτς.

Τερματίζοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, συγκεντρώνοντας 56 βαθμούς (17 νίκες, πέντε ισοπαλίες, δέκα ήττες/ 58-28 τα γκολ), η Σαράγεβο εξασφάλισε το εισιτήριο για τον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Την περασμένη σεζόν γνώρισε τον αποκλεισμό από την Ζάρια Μπάλτι σε αυτόν στη διαδικασία των πέναλτι. Έχει φτάσει μέχρι τα πλέι οφ της διοργάνωσης δύο φορές, τις σεζόν 2009/10 και 2014/15 (σ.σ. στην πορεία της είχε αποκλείσει και τον Ατρόμητο).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπάναντς στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σαράγεβο. (δες το στην Betshop)

ΜΠΑΝΑΝΤΣ (Αρμενία, 416)

Από την άλλη πλευρά, η Μπάναντς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, ηττήθηκε από την έμπειρη Σαράγεβο και πλέον είναι υποχρεωμένη να τα… παίξει όλα για όλα στη ρεβάνς της Βοσνίας, αν στοχεύει στην πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημα στο παιχνίδι (0-2), αντέδρασε, μείωσε πριν την ανάπαυλα (1-2), παρόλα αυτά οι προσπάθειες που κατέβαλε στην επανάληψη, δεν αποδείχθηκαν αρκετές για να αποφύγει την ήττα. «Παίζαμε στην έδρα μας, οπότε είναι λογικό να υπάρχει δυσαρέσκεια για το αποτέλεσμα. Έχω πίστη στην ομάδα μου πως μπορούμε να κερδίσουμε στη ρεβάνς. Το σημαντικό είναι να έχουμε υπομονή στο παιχνίδι μας», επεσήμανε ο κόουτς Βοσκανιάν.

Έδωσε μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Μπάναντς, στις τελευταίες αγωνιστικές έκανε αρκετές γκέλες, τελικά κατέκτησε τη δεύτερη θέση συγκεντρώνοντας 44 βαθμούς (έντεκα νίκες, έντεκα ισοπαλίες, οχτώ ήττες/ 42-34 τα γκολ) και τερματίζοντας στο -6 από την πρωτοπόρο Αλασκέρτ. Συμμετέχει για πέμπτη φορά στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, καμία από αυτές δεν κατάφερε να προκριθεί και γνώρισε τον αποκλεισμό από τον πρώτο προκριματικό γύρο.Πριν από δύο χρόνια τέθηκε νοκ άουτ από την Ομόνοια με συνολικό σκορ 5-1. Εκτός αποστολής ο τραυματίας Κοβμπόσα (Αμυντικός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Σαράγεβο στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: G/G τα πέντε απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια της Μπάναντς.