19η αγωνιστική

*Σημειώθηκε Άσσος και στα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΣΑΠΟΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Κιότο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18′ και δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σαπόρο στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μιχαΐλο Πέτροβιτς φιλοξενήθηκε από την Κιότο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Μπήκε αρκετά μουδιασμένα στο ματς και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε βρεθεί ήδη με την πλάτη στον τοίχο. Προσπάθησε να αντιδράσει στην πορεία, ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ.

Τέταρτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Κασίβα (2-1 εκτός), Κασίμα (0-3 εντός) και Τόκιο Βέρντι (5-3 εκτός), φτάνοντας τις έξι στις επτά τελευταίες στροφές (1-0-6). Γεγονός που την αφήνει στις ουρά της κατάταξης με έντεκα βαθμούς, ενώ επικράτησε δυο φορές στα εννέα φετινά εντός της (2-2-5).

Σαπόρο Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΙΟΚΟΧΑΜΑ ΜΑΡΙΝΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Χιροσίμα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 27′ με τον Ματέους, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 77′. Στην πορεία έκανε την ανατροπή με τους Άντερσον Λόπες (87′) και Ματέους (90′).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Γιοκοχάμα Μαρίνος, μετά τις δυο ήττες από Κασίμα (3-2 εκτός) και Μασίντα Ζέλβια (1-3 εντός). Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Χάρι Κιούελ υποδέχθηκε τη Χιροσίμα, σε εξ αναβολής αγωνιστική, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Σε ένα ματς για γερά νεύρα, μπορεί να βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, ωστόσο είχε υπομονή και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της αντιπάλου στα τελευταία λεπτά, έκανε την ανατροπή.

Πήρε έτσι ψυχολογία στην προσπάθεια που κάνει για να ανέβει στην κατάταξη, ενώ “χρωστάει” ακόμη ένα παιχνίδι, αυτό με την Τόσου (29/06). Χωρίς διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, παρότι σκόραρε και στις εννέα φετινές της.