*14η αγωνιστική

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Κρισιούμα, ισοφαρίζοντας με τον Νέτο στο 60’ το γκολ που δέχθηκε από τον Τιάγκο Μάρκες στο 32ο λεπτό.

Η Σαπεκοένσε δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Κρισιούμα εντός έδρας, μάλιστα κινδύνευσε και να χάσει, αλλά τελικά ισοφάρισε στο τελικό 1-1 την αντίπαλο της. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της με ίδιο σκορ, ενώ δεν έχει νίκη εδώ και εφτά αγωνιστικές, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Ειδικά στην έδρα της, κέρδισε το πρώτο παιχνίδι της εκεί στο εθνικό πρωτάθλημα, με τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες από τότε και έπειτα!

Βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία Β’ Βραζιλίας, διατηρείται εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 17η θέση συγκεκριμένα, αλλά ισόβαθμη με την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της, στην τελευταία θέση παραμονής, έχοντας μία νίκη λιγότερο.

Ακόμη λοιπόν ψάχνει την πρώτη της νίκη με τον Ντελ Πότζο στον πάγκο, ο οποίος έχει δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Τουλάχιστον έχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα απουσιών, καθώς έγιναν καλά και επιστρέφουν κάποιοι παίκτες. Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού μόνο ο αμυντικός Ντόουγκλας Μπορέλ και ο γκολκίπερ Αϊρτον, ενώ επιστρέφει και από τιμωρία ο επιθετικός Φελίπε Φερέιρα.

Σαπεκοένσε Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί under 2,5

*Εχει 9/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 9/14 under 2,5 εντός έδρας

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν, με 3-0 εντός έδρας της Ζουβεντούδε, ανοίγοντας το σκορ νωρίς, μόλις στο 11’ με τον Λουτσιάνο Ζούμπα, ενώ στο 32ο λεπτό ο Βάγκνερ Λαβ έκανε το 2-0. Και στο 59’ απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, πριν “καθαρίσει” το παιχνίδι με τέρμα του Φελιπίνιο στο 64ο λεπτό.

Η Σπορτ Ρεσίφε κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Ζουβεντούδε, δεύτερη συνεχόμενη νίκη, έκτη στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν έχει γνωρίσει κάποια ήττα. Πάντως μακριά από την έδρα της έχει μόλις δύο νίκες, αλλά και δύο ήττες, στα εφτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Είναι σταθερά πλέον εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο, ανεβαίνοντας στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και παραμένει σε σε απόσταση βολής, στο +2 συγκεκριμένα, από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί στην άνοδο. Αλλά έχει και έναν αγώνα λιγότερο, ενώ διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας.

Απόψε θα παραταχθεί με δύο σημαντικότατες απουσίες, καθώς έχουν ενοχλήσεις και έμειναν εκτός αποστολής το βασικό επιθετικό δίδυμο, Βάγκνερ Λαβ και Λουτσιάνο Ζούμπα, οι δύο πρώτοι σκόρερ της ομάδας, με τον Λαβ να είναι και όλου του πρωταθλήματος! Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο μεσοεπιθετικός Βάντερσον και ο επιθετικός Λαμπαντέγια, ενώ χτύπησε και ο μέσος Φαμπίνιο που θα απουσιάσει για λίγο καιρό ακόμη.