34η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Σάντος – Σαπεκοένσε 1-0

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Τη νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε την προηγούμενη αγωνιστική η Σαπεκοένσε, που περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (2-2) με τη Σάο Πάολο. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 0-2 χάρη σε τέρματα των Παουλίστα (27’) και Ρεϊνάλντο (60’ πεν), στα τελευταία λεπτά ωστόσο έριξε την απόδοση της, με τη Σάο Πάολο να το εκμεταλλεύεται ιδανικά. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία για το συγκρότημα του Κλέινα, που συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια αήττητο στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας τη μάχη για παραμονή στην κατηγορία. Στη 14η θέση και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη η Σαπέκοένσε, που πέντε στροφές πριν το φινάλε θέλει να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Σάο Πάολο και Σαπεκοένσε την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2,5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Σαπεκοένσε – Σάντος παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΣΑΝΤΟΣ

Δεν ήταν αυτή που έπρεπε κόντρα στη φορμαρισμένη Βάσκο ντα Γκάμα, με τη Σάντος να γνωρίζει την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας ήττα με 1-2. Κακό πρώτο μέρος με λίγες φάσεις από τις δυο ομάδες που πήγαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σάντος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 64’ με τον Ολιβέιρα, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τη Βάσκο να εκμεταλλεύεται στα τελευταία λεπτά τα πολλά αμυντικά της λάθη. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές για το συγκρότημα του Ελάνο, που αμυντικά προβληματίζει το τελευταίο διάστημα, έχοντας δεχθεί γκολ στα έξι από τα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια του. Στην 3η θέση η Σάντος και στο -12 από την κορυφή πέντε στροφές πριν το φινάλε, γνωρίζοντας πως πλέον δεν μπορεί να ελπίζει στον τίτλο ούτε με θαύμα. Δεν πείθει εκτός έδρας, μετράει μόλις μια νίκη στις 11 πιο πρόσφατες εξόδους της.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-2 από τη Βάσκο γνώρισε η Σάντος την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.