*7η αγωνιστική

ΣΑΟΥΘΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, μπαίνοντας αρκετά δυνατά στον αγώνα, κάτι που μετουσίωσε σε προβάδισμα με ένα γκολ του Σκοτ – Μόρις στο 24ο λεπτό. Στη συνέχεια απειλήθηκε λίγο από την αντίπαλο της, αλλά «καθάρισε» τον αγώνα με το δεύτερο γκολ από τον Πάουελ στο 52’.

Η Σάουθεντ επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Μέιντενχεντ, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη της στους τρεις τελευταίους αγώνες της, έχοντας έπειτα από έξι αγωνιστικές τον ίδιο αριθμό νικών, ισοπαλιών και ηττών, από δύο! Και στο γήπεδό της μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της εκεί, έχει δύο συνεχόμενες νίκες στα επόμενα.

Είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 14η θέση του, αν και από πλευράς βαθμών είναι πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς ανόδου, στο -3 από αυτήν, ενώ είναι στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού. Και έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Χτύπησε στον αγώνα της πρεμιέρας ο επιθετικός Χάιντ που δύσκολα θα παίξει απόψε, όπως και οι μακροχρόνια τραυματίες Κάρντγουελ (ΕΠ), Μέρφι (ΕΠ), Τέιλορ (ΑΜ), ενώ κάποια προβλήματα έχουν και οι Χουσίν (ΜΕ), Αρνολντ (ΤΕ) που θα απουσιάσουν επίσης.

Σάουθεντ Στατιστικά

*Εχει 5/6 under 2,5 στο πρωτάθλημα, 3/3 εντός έδρας.

*Εχει 4/6 Ν/G στο πρωτάθλημα, 3/3 εντός έδρας

ΤΟΡΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Η Τορκί έχασε 1-3 εντός έδρας από την Γουόκινγκ, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Μάρσαλ στο 65ο λεπτό, αλλά δέχθηκε τρία γκολ σε εφτά λεπτά, από τους Ντέιλι (73’, 76’), Ρόουλς (80’).

Η Τορκί ηττήθηκε και από την Γουόκινγκ με 1-3 εντός έδρας, αν και σκόραρε μόλις το δεύτερο γκολ της φέτος, έπειτα από εκείνο που της χάρισε τη μοναδική της νίκη απέναντι στην Χάλιφαξ, η οποία επιτεύχθηκε μακριά από την έδρα της, έχοντας όμως δύο συνεχόμενες ήττες εκτός από τότε.

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά ισόβαθμη με την ομάδα που είναι εντός αυτής, έχοντας τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος και στους αγώνες της έχουν μπει τα λιγότερα γκολ στην κατηγορία.

Μοναδικός απών πλέον λόγω τραυματισμού είναι ο μέσος Λάπσλι που χτύπησε πρόσφατα.