*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Όλτρινχαμ – Σάουθεντ 2-0

*Αήττητη εντός έδρας η Σάουθεντ, με μία νίκη και μία ισοπαλία στα μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Όλντερσοτ, αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο με τέρμα του Στόουκς στο 18’. Αλλά στο 47’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, πριν πετύχει τέσσερα γκολ με τους Κάρντγουελ (51’), Κεντσάλε (55’), Γουντ (92’), Ντάκερς (96’).

Η Σάουθεντ κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-1 εντός έδρας την Όλντερσοτ, αν και έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, μάλλον τυχερή πρέπει να αισθάνεται, με την αποβολή αντιπάλου.

Στην τελική πάντως αυτό που μετράει είναι πώς κατάφερε να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη νίκη και με εφτά βαθμούς στα τρία τελευταία παιχνίδια, “ανάσανε” λίγο βαθμολογικά.

Αλλά ήταν και η επιστροφή της στις νίκες στο γήπεδό της, έπειτα από δύο ήττες με το ίδιο σκορ.

Εχει παίξει λιγότερα παιχνίδια, κάνει πάλι μία προσπάθεια βαθμολογικής αναρρίχησης. Σε πρώτη φάση ξέφυγε στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, με τέτοια διαφορά τερμάτων που θεωρείται απόσταση ασφαλείας.

Και φυσικά όλα αυτά λόγω της αφαίρεσης βαθμών στην αρχή της σεζόν για οικονομικά προβλήματα.

Σάουθεντ Στατιστικά

*7/9 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*24/36 αγώνες με 2-3 γκολ στη σεζόν, 10/17 εντός έδρας

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Όλτρινχαμ έχασε 1-3 εντός έδρας από την Μέιντενχεντ, αν και προηγήθηκε με τον Μπανκς στο 12ο λεπτό. Μάλιστα έχανε πριν λήξει το ημίχρονο, από γκολ των Λόκο (30’),Σμθ (45’), ενώ το τρίτο ήρθε από τον Κλερίμα στο 47ο λεπτό.

Η Όλτρινχαμ γνώρισε απρόσμενη ήττα με 1-3 εντός έδρας από την Μέιντενχεντ, η οποία μάλιστα ήταν η τρίτη συνεχόμενη της στο πρωτάθλημα.

Γενικότερα αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να κερδίζει μακριά από την έδρα της, έχει μόλις μία νίκη και έξι ήττες στα 11 τελευταία παιχνίδια της.

Βρέθηκε εκτός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα play off για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο -1 και στο -2, από δύο ομάδες εντός αυτών!