ΣΑΟΥΘΕΝΤ - ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ Προγνωστικά

*22η αγωνιστική

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Ολντερσοτ, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από Αμαλουζόρ στο 38ο λεπτό, ενώ «έφαγε» και δεύτερο γκολ από τον Τζόρνταν στο 48’, χωρίς να καταφέρει να αντιδράσει σε κάποιο σημείο του αγώνα.

Η Σάουθεντ έχασε ξανά, με 2-0 εκτός έδρας από την Ολντερσοτ, με αυτήν να είναι η δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, πάλι μακριά από το γήπεδό της. Σε αυτό είναι αήττητη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις της, έχοντας ίδιο αριθμό νικών και ισοπαλιών.

Παραμένει πάντως εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα πάντα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +4 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά.

Εξακολουθεί να έχει τα γνωστά προβλήματα απουσιών, καθώς λείπουν οι μακροχρόνια τραυματίες Κάρντγουελ (ΕΠ), Αρνολντ (ΤΕ), πιο πρόσφατα χτυπημένοι είναι οι επιθετικοί Μέρφι, Χάιντ, ενώ χτύπησε και θα λείψει και ο μέσος Χούσιν.

Σάουθεντ Στατιστικά

*Εχει 8/11 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/10 N/G εντός έδρας

*Εχει 7/10 under 2,5 εντός έδρας

ΟΛΤΡΙΝΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ολτρινχαμ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ιστλεϊ, ανοίγοντας το σκορ με τον Νιούμπι στο 12’, έδειξε να «καθαρίζει» το παιχνίδι με γκολ του Κόλκλαφ στο 77ο λεπτό, αλλά τελικά δέχθηκε ένα τέρμα από τον Γουάιτχολ στο 89ο λεπτό, έχοντας λίγο άγχος προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ολτρινχαμ επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Ιστλεϊ, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, με αυτήν να είναι η δεύτερη νίκη της στους τρεις τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη. Και μακριά από το γήπεδο της δεν κερδίζει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, έχοντας νικήσει γενικώς φέτος μόνο στο γήπεδο της Γκέιτσχεντ, με έξι ήττες σε 11 αγώνες.

Τα τελευταία αποτελέσματα είχαν αντίκτυπο και στην βαθμολογική θέση, καθώς ανέβηκε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας αρκετά, στο +8 για την ακρίβεια, από τη ζώνη του υποβιβασμού. Και μάλιστα πλησίασε στο -5 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίες είναι ο μέσος Μάριοτ και ο επιθετικός Κοσόλο που δεν έχουν αγωνιστεί ακόμη φέτος, πιο πρόσφατα έχει χτυπήσει και έλειψε και από τους προηγούμενους αγώνες, ο αμυντικός Μούλαρκεϊ που θα απουσιάσει και σήμερα.