*28η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Τότεναμ – Σαουθάμπτον 4-1.

*Η Σαουθάμπτον δέχτηκε γκολ στα τελευταία 21 ματς κόντρα στην Τότεναμ για την Πρέμιερ Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας. Σκόραρε στα τελευταία 14.

*Έρχονται από 15/16 μεταξύ τους G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στην Μπρέντφορντ. Το 0-1 ο Τόνεϊ στο 32’, το 0-2 έκανε ο Ουισά στις καθυστερήσεις.

«Λίγη» στο μεσοβδόμαδο εξ αναβολής παιχνίδια κόντρα στην Μπρέντφορντ, επέστρεψε δίκαια στις ήττες. Μετριότατη προς κακή εμφάνιση, απείλησε ελάχιστα τον αντίπαλο, έβγαλε μπόλικο άγχος και αρκετή νευρικότητα. Η Μπρέντφορντ βρήκε το γκολ από στατική φάση στο 32’, διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπόλοιπο του αγώνα, ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο ήταν πολύ σοβαρή στο αμυντικό κομμάτι, ουσιαστικά δεν κινδύνευσε ποτέ απ’ τη Σαουθάμπτον. Στις καθυστερήσεις βρήκε το δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση και «τελείωσε» το ματς.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από δύο σερί μεγάλα αποτελέσματα για τους «άγιους» κόντρα σε Λέστερ (1-0 εντός) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-0 εκτός), μετρούν ρεκόρ 2-1-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Με 22 πόντους η Σαουθάμπτον είναι μόνη στην τελευταία θέση, στο -2 απ’ την παραμονή, στο -3 απ’ τη Γουέστ Χαμ. Δεν αξιοποιεί την έδρα της, έρχεται από έξι ήττες στα τελευταία εφτά ματς στο γήπεδο της για την Πρέμιερ Λιγκ. Διαθέσιμος ο Μέιτλαντ-Νάιλς (Αμυντικός, 14).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/6 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 6/10 2-3 Goal σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Κέιν το 1-0 στο 19’, το 2-0 ο ίδιος παίκτης με πέναλτι στο 35’. Το 3-0 ήρθε απ’ τον Σον στο 62’, μείωσε ο Γουόραλ στο 81’, ο Αγιού έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις για τη Νότιγχαμ.

Πειστική στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ την περασμένη εβδομάδα, έκανε μια εμφάνιση που χρειαζόταν μετά τα διαδοχικά «χαστούκια» σ’ όλε τις διοργανώσεις. Μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να τελειώσει νωρίς, οδήγησε τον αντίπαλο σε λάθη, προηγήθηκε αλλά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, τελικά το 1-0 ήρθε στο 19’. Στο 35’ η Τότεναμ έκανε το 2-0 με πέναλτι, όλα τελείωσαν στο 62’ με το 3-0 του Σον, σε φάση που η άμυνα της Νότιγχαμ είχε πολύ αργές αντιδράσεις. Μείωσε στο φινάλε η Φόρεστ, έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις, ηττήθηκε δίκαια.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα του Κόντε μετά τον αποκλεισμό στο Τσάμπιονς Λιγκ απ’ τη Μίλαν (0-0), τον αποκλεισμό στο Κύπελλο απ’ τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-0 εκτός) και την εκτός έδρας ήττα 1-0 απ’ τη Γουλβς στο πλαίσιο της Πρέμιερ Λιγκ. Μετρά ρεκόρ 3-0-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 48 πόντους είναι τέταρτη, ανέβηκε στο +6 απ’ τη Λίβερπουλ και στο -2 απ’ τη Γιουνάιτεντ. Διαθέσιμοι οι Έμερσον (Αμυντικός, 21,2) και Πέρισιτς (Μέσος, 25).