*31η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-0.

*Στο Κύπελλο: Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-2.

*Η Σαουθάμπτον κέρδισε μόλις ένα απ’ τα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (1-1-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Το 0-1 ο Χάαλαντ στο 45’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Γκρίλις στο 58’, το 0-3 έκανε ο Χάαλαντ στο 68’. Μείωσε ο Μαρά στο 72’ για τη Σαουθάμπτον, το τελικό 1-4 ήρθε απ’ τον Άλβαρες με πέναλτι στο 75’.

Δεν είχε ελπίδα στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μάντσεστερ Σίτι, ήταν λογικό να μην καταφέρει να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση. Η Σίτι πήρε την πρωτοβουλία από νωρίς, αλλά άργησε να βρει μεγάλες φάσεις, απείλησε λιγότερο απ’ ότι θα περίμενε κανείς, αλλά σκόραρε με τον “σεληνιασμένο” Χάαλαντ λίγο πριν την ανάπαυλα. Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε σε σόου της Μάντσεστερ Σίτι, που σκόραρε γρήγορα δεύτερο γκολ και βρήκε το 0-3 με τρομερό “ψαλιδάκι” του Χάαλαντ, κάπου εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά, παρά τις προσπάθειες της Σαουθάμπτον.

Δεύτερη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 1-0 απ’ τη Γουέστ Χαμ, μια ακόμη εβδομάδα που δεν κερδίζει, νωρίτερα πήρε εντός έδρας ισοπαλία 3-3 κόντρα στην Τότεναμ. Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ την Μπρέντφορντ και τα δύο σερί μεγάλα αποτελέσματα κόντρα σε Λέστερ (1-0 εντός) και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-0 εκτός), οι «Άγιοι» μετρούν ρεκόρ 1-2-3 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές. Με 23 πόντους η Σαουθάμπτον είναι μόνη στην τελευταία θέση, στο -4 απ’ την παραμονή, στο -2 απ’ τη Λέστερ. Δεν αξιοποιεί την έδρα της, έρχεται από εφτά ήττες στα τελευταία εννέα ματς στο γήπεδο της για την Πρέμιερ Λιγκ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/9 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 4/6 ΝG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 5-1 επί της Λιντς. Ο Μπάμφορντ το 1-0 στο 21’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Γκεΐ λίγο πριν το ημίχρονο, στο 53’ ήρθε το 1-2 απ’ τον Αγιού. Δύο λεπτά αργότερα το 1-3 απ’ τον Εζέ, το 1-4 έκανε ο Εντουάρ στο 69’. Το τελικό 1-5 διαμορφώθηκε απ’ τον Αγιού στο 77’.

Είχε πάρει δύο νίκες στις προηγούμενες 16 αγωνιστικές, πήρε δύο μαζεμένες σε διάστημα εννέα ημερών με τον Ρόι Χόντσον στον πάγκο της! Έκανε εμφατικό πέρασμα απ’ την έδρα της Λιντς την περασμένη εβδομάδα, το τελικό 1-5 διαμορφώθηκε χάρη στην καλή εμφάνιση του δεύτερου μέρους και τα υψηλότατα επίπεδα αποτελεσματικότητας. Καλύτερη η Λιντς στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε δίκαια και είχε καλές φάσεις για δεύτερο γκολ, ισοφαρίστηκε λίγο πριν την ανάπαυλα. Η Πάλας τη «χτύπησε» αλύπητα με αντεπιθέσεις στο δεύτερο 45λεπτο, σκόραρε τέσσερις φορές σε 24 λεπτά και τελείωσε οριστικά το ματς.

Δεύτερο σερί «τρίποντο» μετά το εντός έδρας 2-1 επί της Λέστερ, μια επίσης σπουδαία επιτυχία, αυτές οι δύο νίκες ήταν οι πρώτες έπειτα από 12 αγωνιστικές! Με 33 πόντους είναι 12η στη βαθμολογία, στο +6 απ’ την τελευταία τριάδα, πήρε μια σχετική διαφορά απ’ τους κινδύνους, αλλά δεν έχει καθαρίσει, οφείλει να είναι προσεκτική μέχρι το φινάλε. Ξανά εκτός ο Ζαχά, δεν προέκυψε νέο πρόβλημα. Έρχεται από 3/4 εκτός έδρας ήττες στο πλαίσιο της Πρέμιερ Λιγκ.