*21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 1-0.

*Η Άστον Βίλα έρχεται από 3/4 νίκες κόντρα στη Σαουθάμπτον για την Πρέμιερ Λιγκ (2-0-1). Νωρίτερα είχε κερδίσει μόλις ένα απ’ τα προηγούμενα 11 ματς εναντίον της (1-3-7).

*G/G στα 7/12 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Έβερτον. Το 1-0 ο Ονάνα στο 39’, ισοφάρισε ο Γουόρντ-Πράους στο 46’, το 1-2 ο ίδιος παίκτης στο 78’.

Είναι ανεβασμένη το τελευταίο χρονικό διάστημα, πήρε ακόμη μια νίκη την περασμένη εβδομάδα, αυτή τη φορά όμως για την Πρέμιερ Λιγκ στο πολύ σημαντικό ματς κόντρα στην Έβερτον εκτός έδρας. Το ματς δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, η Σαουθάμπτον ήταν σοβαρή ανασταλτικά, είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, δεν επέτρεψε στην Έβερτον να δημιουργήσει. Το γκολ ήρθε από στατική φάση με τον Ονάνα, λίγο πριν το ημίχρονο οι «άγιοι» είχαν δοκάρι. Μπήκαν στο δεύτερο μέρος με «ορμή», ισοφάρισαν άμεσα και στη συνέχεια στάθηκαν τυχεροί, καθώς η Έβερτον πίεσε πολύ, είχε φάσεις και δοκάρι. Με απευθείας φάουλ του Γουόρντ-Πράους το 1-2 στο 78’, η Σαουθάμπτον άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε σπουδαίο «τρίποντο».

Τρίτη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Νέιθαν Τζόουνς μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Μάντσεστερ Σίτι για το Λιγκ Καπ και το εκτός έδρας 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας για το Κύπελλο, τα πράγματα δεν πάνε το ίδιο καλά στην Πρέμιερ Λιγκ. Είχαν προηγηθεί έξι σερί ήττες για το πρωτάθλημα , η Σαουθάμπτον πήρε μόλις μια νίκη στις προηγούμενες 13 αγωνιστικές (1-2-10), με 15 πόντους είναι ισόβαθμη με Γουέστ Χαμ και Έβερτον στην τελευταία τριάδα, στο -1 απ’ την παραμονή. Πάει για ντεμπούτο ο νεοαποκτηθείς Κάρλος Αλκαράς (μέσος, 13.6 εκ. ευρώ, από Ρασίνγκ Κλουμπ). Διαθέσιμος έπειτα από καιρό ο Γουόλκοτ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/10 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 10/14 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Λιντς. Ο Μπέιλι το 1-0 στο 3’, το 2-0 έκανε ο Μπουενδία στο 64’, το τελικό διαμορφώθηκε απ’ τον Μπάμφορντ στο 83’.

Έψαχνε αντίδραση στο εντός έδρας ματς με τη Λιντς την περασμένη εβδομάδα, όφειλε να κερδίσει, έτσι ώστε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά τον αναπάντεχο αποκλεισμό στο Κύπελλο απ’ τη Στιβενέιτζ εντός έδρας (1-2)! Έκανε καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, προηγήθηκε πάρα πολύ νωρίς και διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπόλοιπο του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Λιντς έγινε πιο απειλητική, ρίσκαρε περισσότερο και έβγαλε μεγάλες φάσεις, η Βίλα είχε τις δικές της στιγμές στην αντεπίθεση. Έτσι ήρθε το 2-0 με τον Μπουενδία στο 64’, η Λιντς μείωσε στο 83’ και άγχωσε τον αντίπαλο για αρκετά λεπτά, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Τρίτη σερί αγωνιστική που παίρνει αποτέλεσμα η ομάδα του Έμερι μετά το εντός έδρας 1-1 με τη Γουλβς και την εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Τότεναμ, μετρά ρεκόρ 4-1-1 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 25 πόντους είναι 11η στη βαθμολογία, στο +10 απ’ την τελική τριάδα, στο -6 απ’ την εξάδα. Στο 2-1-2 το ρεκόρ της Βίλα στα τελευταία πέντε εκτός έδρας ματς για την Πρέμιερ, σκόραρε στα τρία. Διαθέσιμος ο Γουότκινς, δεν προλαβαίνει ο νεοαποκτηθείς Ντουράν (επιθετικός, από Σικάγο), επιστρέφει ο Ντεντονκέρ (Μέσος, 10).