*5η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Copa Sudamericana. Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες στην επόμενη φάση του θεσμού. Η πρώτη περνάει απευθείας στους “16”, ενώ η δεύτερη παίζει στα πλέι οφ με ομάδα που υποβιβάζεται από το Κόπα Λιμπερταδόρες για να περάσει στους “16”.

Στον πρώτο γύρο: Ντεπόρτες Τολίμα-Σάο Πάουλο 0-0

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Γκρέμιο, αν και προηγήθηκε με τον Καλέρι στο 15ο λεπτό. Ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Κριστάλδο στο 31’, πριν βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Ρεϊνάλντο στο 39’. Και στο δεύτερο ημίχρονο είχε δοκάρι, αλλά θα μπορούσε να δεχθεί και άλλο γκολ.

Η Σάο Πάουλο δεν τα κατάφερε στην έδρα της Γκρέμιο, χάνοντας με 2-1, δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από 12 παιχνίδια που δεν είχε χάσει. Η προηγούμενη ήταν στο γήπεδό της, αλλά ανώδυνη, στο κύπελλο, αφού τελικά προκρίθηκε στα πέναλτι.

Αλλά η τελευταία ήττα την άφησε λίγο πίσω στο βαθμολογικό πίνακα της Α’ Βραζιλίας, στην 8η θέση του για την ακρίβεια. Βέβαια είναι στο -6 από την κορυφή και στο -2 από την τέταρτη και τελευταία που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες.

Όσον αφορά σε αυτόν τον θεσμό, αν δεν χάσει σήμερα εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του Κόπα Σουνταμερικάνα. Απλά είναι και κοντά στην πρωτιά του ομίλου, εκεί που βρίσκεται ισόβαθμη με την Τίγκρες, η οποία όμως έχει και αγώνα περισσότερο.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο γκολκίπερ Ζαντρέι, ο πλάγιος μπακ Ιγκόρ Βινίσιους και ο αμυντικός Μορέιρα, αλλά ενδεχομένως να επιστρέψει μετά από αρκετό καιρό, καθώς έγινε καλά, ο επιθετικός Ερισον.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*Εχει 5/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/13 N/G εντός έδρας

ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ ΤΟΛΙΜΑ (Κολομβία)

Προηγούμενο ματς: Η Ντεπόρτες Τολίμα έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Τίγκρε.

Η Ντεπόρτες Τολίμα έχει να αγωνιστεί από τα τέλη Μαϊου, όταν και έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Τίγκρε γι’ αυτόν τον θεσμό. Και αυτό καθώς ολοκλήρωσε την Απερτούρα στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας της στην 13η θέση, εκτός πρώτης οκτάδας, με αποτέλεσμα να μην συμμετέχει στα πλέι οφ και να περιμένει απλά την έναρξη της Κλαουσούρα, στα μέσα Ιούλη!

Αυτό σημαίνει πως προέρχεται από σημαντική περίοδο αγωνιστικής απραξίας, μένει να φανεί πόσο θα την επηρεάσει αυτό.

Μόνο με νίκη απόψε θα έχει πιθανότητες να καταλάβει κάποια από τις δύο πρώτες θέσεις και να συνεχίσει σε αυτόν τον θεσμό!

Τραυματίας είναι ο μέσος Τρουχίγιο και τιμωρημένος ο μέσος Μοσκέρα.