*15η αγωνιστική

*Μεγάλο ντέρμπι του Σάο Πάουλο

*Οι δύο ομάδες έχουν παίξει ήδη φέτος σε αυτό το γήπεδο, για το πολιτειακό πρωτάθλημα, με τη Σάο Πάουλο να κερδίζει με 3-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: H Σάο Πάουλο κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Παλμέιρας, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Πικέρεζ στο 34’. Ισοφάρισε με τον Κάιο Παουλίστα στο 49’ και πήρε τη νίκη με γκολ του Ντέιβιντ στο 89ο λεπτό.

Η Σάο Πάουλο έδειξε χαρακτήρα, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, κέρδισε και στον επαναληπτικό με 1-2 εκτός έδρας την Παλμέιρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του θεσμού. Δείχνει φορμαρισμένη, αφού αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες. Εχει μάλιστα και τέσσερις σερί νίκες στο γήπεδό της.

Πάντως στο εθνικό πρωτάθλημα της χώρας δεν είναι και τόσο ψηλά, ούσα στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -2 για την ακρίβεια, από την τέταρτη και τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο γκολκίπερ Ζαντρέι, ο πλάγιος μπακ Ιγκόρ Βινίσιους και ο αμυντικός Μορέιρα, αλλά αυτοί λείπουν καιρό..Οι πρόσφατες απώλειες είναι των μέσων Πάμπλο Μάια, Γκάμπριελ Νέβες που χτύπησαν επίσης.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*Εχει 5/6 under 2,5 στους τελευταίους αγώνες της

*Έχει 12/20 N/G εντός έδρας

ΣΑΝΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σάντος κέρδισε 4-3 εντός έδρας την Γκοϊάς με πέναλτι του Μεντόζα στις καθυστερήσεις! Νωρίτερα είχε προηγηθεί με 2-0 χάρη σε δύο γκολ το Μάρκος Λεονάρντο (16’, 30’) και παρόλο που μείωσε με πέναλτι στο 40’ ο Γκαμπριέλ Μάρκες για την αντίπαλο της, πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 45’ με τον Μεντόζα. Αλλά στο 61’ δέχθηκε δεύτερο γκολ από τον Γκιγιέρμε Μάρκες, ένα λεπτό αργότερα έμεινε με 10 παίκτες, πριν ισοφαριστεί από τον  Ζοάο Μάγκρο (81΄).

Επιτέλους νίκη για τη Σάντος, έστω και αν “ίδρωσε” για να την πετύχει και απέναντι σε αδύναμη αντίπαλο, επικρατώντας 4-3 εντός έδρας της Γκοϊάς. Ήταν η πρώτη έπειτα από 12 παιχνίδια στα οποία είχε έξι ήττες. Μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει μόνο τη Βάσκο Ντα Γκάμα στους εννιά τελευταίους αγώνες, με έξι ήττες και πάλι.

Διατηρείται χαμηλά, στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο δεύτερο μισό του,  ξεφεύγοντας πάλι στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Tιμωρημένοι είναι ο γκολκίπερ Βλαντιμίρ και οι μέσοι Φερνάντες, Λουάν, με τον πρώτο να μην έχει καν συμμετοχή στο πρωτάθλημα, παίρνοντας κόκκινη στον πάγκο!