*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Γκρέμιο-Σάο Πάουλο 2-1

*Τέσσερα σερί over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Γκοϊάς, με δύο γκολ που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, από τους Ούγκο (10’), Εβερτον Μορέλι (45’).

Η Σάο Πάουλο ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Γκοϊάς, επιστρέφοντας στις ήττες μετά από τέσσερις αγώνες. Στο γήπεδό της έχει δύο σερί νίκες με ίδιο σκορ (2-1), ενώ δεν χάνει στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της εκεί.

Η διαφορά της από την ζώνη του υποβιβασμού έχει μειωθεί στο +5, αν και βρίσκεται στην 11η θέση και έχει αρκετές ομάδες από πίσω της!

Μοναδικός της στόχος είναι να μην μπλέξει σε περιπέτειες, αφού έχει πλέον εξασφαλισμένη τη συμμετοχή στους ομίλους του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, ως κυπελλούχος της χώρας.

Αυτό επιτρέπει στον Ντορίβαλ Ζούνιορ να κάνει και ορισμένες δοκιμές σχετικά με την ενδεκάδα, αλλάζοντας πρόσωπα από παιχνίδι σε παιχνίδι, ειδικά τώρα που έρχονται συνεχόμενοι αγώνες.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*Τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ.

*Τέσσερα συνεχόμενα G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έχασε 1-2 εντός έδρας από την Ατλέτικο Παραναένσε, αν και προηγήθηκε με τον Μπεσόζι μόλις στο έβδομο λεπτό. Ισοφαρίστηκε στο 38’ από τον Ζαπέλι, ενώ ο Κάικε Ρότσα στο 90’ την οδήγησε στην ήττα.

Η Γκρέμιο γνώρισε μόλις τη δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, με 1-2 από την Ατλέτικο Παραναένσε.
Μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και εννιά αγώνες, με πέντε ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες. Εχει πέσει στην τέταρτη θέση, σε απόσταση βολής από ομάδες που είναι εκτός πρώτης εξάδας. Και πλέον δεν τίθεται θέμα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τη συμμετοχή της στον συγκεκριμένο θεσμό.