*2η αγωνιστική

*H Σάο Πάουλο είναι αήττητη εντός έδρας από την Αμέρικα Μινέιρο, με έξι νίκες σε οκτώ αγώνες στο παρελθόν.

ΣΑΟ ΠΑΟΥΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Σάο Πάουλο κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ακαδέμια Πουέρτο Καμπέγιο, αν και τα δύο γκολ τα πέτυχε προς το τέλος του αγώνα, με τους Μάρκος Παουλάο (86’), Αραούζο (88’). Βέβαια νωρίτερα είχε ασκήσει έντονη πίεση, κινδυνεύοντας ελάχιστα από την αντίπαλο της, έχοντας και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Σάο Πάουλο επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Ακαδέμια Πουέρτο Καμπέγιο για το Κόπα Σουνταμερικάνα, έστω και αν ζορίστηκε περισσότερο του αναμενομένου. Πάντως αξίζει να σημειωθεί η πενιχρή παρουσία οπαδών της στις κερκίδες, κάτι που δείχνει πως δεν διανύει και τις καλύτερες μέρες της.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο παιχνίδια που δεν είχε κερδίσει, με ένα εξ αυτών να είναι η πρεμιέρα της στο εθνικό πρωτάθλημα, όπου έχασε εκτός έδρας από την Μποταφόγκο. Τουλάχιστον στο Κόπα Σουνταμερικάνα είναι στην κορυφή του ομίλου της με 2/2 νίκες, ενώ τα γκολ που πέτυχε ήταν τα πρώτα της εντός μετά από τρεις αγώνες που δεν είχε σκοράρει στην έδρα της! Γενικώς έχει μόλις τέσσερις νίκες και δύο ήττες σε εννιά αγώνες στο γήπεδό της ως τώρα.

Μέσα στην εβδομάδα ανακοίνωσε και τον νέο τεχνικό της, τον Ντορίβαλ Ζούνιορ, που έκανε την πρώτη του προπόνηση με την ομάδα χθες και σήμερα θα κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Ντιέγκο Κόστα που έχει ακόμη κάποιες ενοχλήσεις.

Σάο Πάουλο Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 5/9 under 2,5 εντός έδρας, τέσσερα σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 5/9 N/G εντός έδρας, τέσσερα σερί στα πιο πρόσφατα

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Ντεφένσε Τζουστίσια, δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου από τους Λόπεζ (49’), Σότο (51’), ενώ φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι και ήταν πιο απειλητική στο πρώτο μισό του αγώνα. Τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Λούκας Καλ στο 63ο λεπτό, χωρίς να μπορέσει να ισοφαρίσει.

Η Αμέρικα Μινέιρο έχασε και από την Ντεφένσε Τζουστίσια με 2-1 εκτός έδρας, για το Κόπα Σουνταμερικάνα, με αυτή να είναι η δεύτερη σερί ήττα της, μετά από εκείνη στην πρεμιέρα του εθνικού πρωταθλήματος, με 0-3 εντός έδρας από την Φλουμινένσε. Αλλά ήταν και η πρώτη της στον όμιλο του Κόπα Σουνταμερικάνα, βάζοντας την σε περιπέτειες σχετικά με τη συνέχεια της στον θεσμό.

Και παρόλο που ήταν μόλις η δεύτερη φετινή της ήττα εκτός έδρας, με την προηγούμενη από την Ατλέτικο Μινέιρο στην πόλη της ουσιαστικά, δείχνει να έχει προβλήματα στο να κερδίζει μακριά από αυτήν. Αλλωστε έχει τέσσερις ισοπαλίες σε εννιά παιχνίδια εκτός έδρας.

Οι δύο παίκτες της που είχαν κάποιες ενοχλήσεις, ο μέσος Μπενίτεζ και ο επιθετικός Αλοϊσιο μπήκαν στην αποστολή, με τον πρώτο να είναι ακόμη αμφίβολο αν μπορεί να αγωνιστεί. Λείπει ο δεξιός μπακ Αρθουρ που είναι με την εθνική Βραζιλίας κάτω των 20 ετών.