21η αγωνιστική

*Μετρούν 5/5 παιχνίδια με goal/goal μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Στιέρνταλς-Μπλινκ – Σάντνες 1-2

ΣΑΝΤΝΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας, από την KFUM Όσλο, για το πρωτάθλημα. Στο 49’ ο Όνεσλαντ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 62’ ο Ντζιέ ισοφάρισε σε 1-1, στο 65’ ο Σέρος έκανε το 2-1 και στο 67’ ο Ρασκ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Στο 90+4’ ο Χέγκεμ μείωσε σε 3-2 για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σάντνες δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα, καθώς έχασε στην έδρα της KFUM Όσλο (3-2), παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα κάκιστο διάστημα 5-6 λεπτών της έφερε τρία γκολ στο “κεφάλι” και εν τέλει απλά μείωσε στις καθυστερήσεις. Ηττήθηκε έπειτα από επτά αγωνιστικές στην OBOS-ligaen, με αποτέλεσμα να πέσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το θετικό είναι ότι ενόψει Στιέρνταλς-Μπλινκ δεν προέκυψαν σημαντικά προβλήματα απουσιών.

Σάντνες Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*8/10 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΤΙΕΡΝΤΑΛΣ-ΜΠΛΙΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-2 εντός έδρας της Στάμπαεκ, για το πρωτάθλημα. Στο 20’ ο Κρόγκσαντ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 44’ ο Ρένινγκ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 49’ ο Βάνγκμπεργκ έκανε το 1-2 για τη Στάμπαεκ, όμως στο 60’ ο Ρένταλ και στο 69’ ο Λίλεμπο ολοκλήρωσαν την ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Η Στιέρνταλς-Μπλινκ βγάζει αντίδραση και ελπίζει. Επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, καθώς επικράτησε της Στάμπαεκ (3-2) εντός έδρας και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ. Δεύτερη νίκη στα πρόσφατα τρία παιχνίδια πρωταθλήματος για το συγκρότημα του Λίλεμπο, αήττητη σε αυτό το διάστημα. Οι επτά πόντοι που συγκέντρωσε την έφεραν στο -1 από τα μπαράζ παραμονής και ελπίζει να σώσει τη χρονιά. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα απουσιών.