14η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 3.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από την KFUM Όσλο, για το πρωτάθλημα. Στο 11’ ο Χέστνες σκόραρε για το 1-0, στο 14’ ο Χούμελβολ-Νούνιες έκανε το 2-0 και στο 35’ ο Σβίνλαντ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για το ημίχρονο. Στο 79’ ο Γένσεν μείωσε για τη Σάντνες και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Σάντνες εξακολουθεί να μην είναι σε καλή κατάσταση, έχοντας υποστεί τέσσερις πλέον, διαδοχικές ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Έχασε και στο Όσλο από την KFUM (3-1) και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη. Μετά την ήττα-σοκ στο Κύπελλο από το Σότρα (2-1) και τον αποκλεισμό, δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι και έχασε πρώτα από τη Γερβ (2-3) και μετά από τη Χοντ (1-3), εντός έδρας. Όσον αφορά την αποστολή εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός μέσος Μόλντσκρεντ.

Σάντνες Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*8/10 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 5/7 ματς εντός έδρας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 εντός έδρας, με αντίπαλο την Κρίστιανσουντ, για το πρωτάθλημα. Στο 28’ ο Στόκε σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 33’ ο Βίλουμσον πέτυχε δεύτερο τέρμα για το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47’ ο Φρέντρικσεν με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2, ενώ στο 79’ ο Νίλσεν ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ασάνε κατάφερε να κόψει βαθμούς και από την Κρίστιανσουντ (2-2) παρότι βρέθηκε “στα σχοινιά” στο πρώτο μέρος, καθώς έχανε με δύο τέρματα διαφορά. Δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν ηττάται το συγκρότημα του Ρέσλαντ, οι 4 πόντοι που μάζεψε είναι η καλύτερη επίδοσή της στη φετινή σεζόν. Αυτό διότι η νίκη επί της Μπρίνε (1-2) στο προηγούμενο, ήταν η πρώτη στο τρέχον πρωτάθλημα. “Ανάσα” για τον Νορβηγό προπονητή, ο οποίος καλείται να διορθώσει πολλά πράγματα. Όσον αφορά την αποστολή, δεν αναφέρθηκαν σημαντικά προβλήματα απουσιών.