*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Μίντλεσμπρο-Σάντερλαντ 1-0.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Σουόνσι με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ο’Νάιεν στο 18’ και στη συνέχεια έμειναν πίσω στο σκορ από τον Πιρόε στο 50’. Το 1-1 πέτυχε ο Νέιλ στο 64’ και το 1-2 ο Κούλεν στο 70’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κούπερ στο 78’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τη Σάντερλαντ. Οι συνθήκες έγιναν δύσκολες από νωρίς, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο εικοσάλεπτο, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιέσουν και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με την αρχή της επανάληψης. Στη συνέχει εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνά τους, φέρνοντας το ματς στα ίσα, αλλά δεν άργησαν να βρουν απάντηση, παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα κατάφεραν να βρουν και τρίτο γκολ, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Μια αποτελεσματικότερη εικόνα θα πρέπει να δείξει σήμερα, προκειμένου να μπορέσει να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδιο της Μίντλεσμπρο. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και ψάχνει συνεχώς το γκολ, το οποίο και βρίσκει στις περισσότερες αναμετρήσεις της. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι στα μετόπισθεν, αφού σπανίως διατηρεί ανέπαφη την εστία της, με αποτέλεσμα αυτό να της δυσκολεύει αρκετά το έργο για θετικά αποτελέσματα. Εντός έδρας έχει πολλά σκαμπανεβάσματα, δεν είναι μονίμως σταθερή και αυτό την έχει δυσκολέψει στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει κοντά στην εξάδα. Μη διαθέσιμος όπως είναι αναμενόμενο ο τιμωρημένος Ο’Νάιεν, ενώ εκτός παραμένουν και οι τραυματίες Πρίτσαρντ, Αλέσε, Κίρκιν και Έμπλετον.

Σάντερλαντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μίλγουολ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Φορς στο 54’.

Νίκη για τη Μίντλεσμπρο χωρίς όμως να πείσει με την εικόνα της. Είχε μεν την κατοχή της μπάλας σε υψηλά ποσοστά, αλλά δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες, απειλώντας σε μικρό βαθμό την αντίπαλη εστία. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να βρει σε μία από αυτές δίχτυα, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν κατά κύριο λόγο άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί του πρωταθλήματος θέλει να δώσει, καθώς πλέον δεν έχει καμία άλλη διοργάνωση στην οποία να συμμετέχει. Όλο της το «βάρος» πέφτει στο πρωτάθλημα και στο στόχο της που δεν είναι άλλος από την είσοδό της στα πλέι-οφ και τη διεκδίκηση της ανόδου μέσω αυτών. Στο αγωνιστικό της κομμάτι είναι εξαιρετική, μοιάζει πραγματικά ασταμάτητη, έχοντας βρει ρυθμό και παίζοντας με αυτοπεποίθηση ανεξαρτήτως έδρας. Πολύ θετικό το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με τρομερή ευκολία και σε κάθε αναμέτρησή της, όμως αυτό που την πληγώνει είναι η κακή αμυντική λειτουργία της, καθώς δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Απουσίες στα μετόπισθεν έχει για το σημερινό παιχνίδι, αφού οι Ντάικστιλ, Κλαρκ και Λένιχαν είναι τραυματίες.