7η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 6 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal

* H Σάντα Κλάρα μετρά τρεις σερί νίκες εντός έδρας απέναντι στην Πάσος Φερέιρα

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Γκιμαράες. Το καθοριστικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 48ο λεπτό ο Άντερσον Σίλβα.

Μπορεί να ηττήθηκε την προηγούμενη Παρασκευή στο Γκιμαράες, όμως πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, με το τελικό αποτέλεσμα να την αδικεί.

Φτωχό το πρώτο μέρος, η Σάντα Κλάρα απορρόφησε την αρχική πίεση των γηπεδούχων και έδειχνε να πατάει καλύτερα στο γήπεδό όσο περνούσαν τα λεπτά. Βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ πολύ νωρίς στην επανάληψη από στατική φάση, αλλά η αντίδρασή της ήταν αρμοστή. Δεν έβγαλε καθαρές ευκαιρίες για να ισοφάρισει, όμως είχε μεγάλη ένταση στα τρεξίματά της, κέρδιζε τις μονομαχίες και πίεσε τα αντίπαλα καρέ ως το τελικό σφύριγμα.

“Παίξαμε δυνατά ως το τέλος, ρισκάραμε γιατί το θέλαμε πολύ. Αξίζαμε να πάρουμε κάτι από το ματς, κερδίσαμε το κέντρο” σχολίασε ο κόουτς Σίλβα, αλλά στην συνέχεια αναλώθηκε πολύ στη διαιτησία και όχι στην βελτίωση που έδειξε η ομάδα του ειδικά στο κομμάτι της τακτικής συνοχής.

Εντός έδρας προέρχεται από τη μοναδική της νίκη στην σεζόν, η οποία ήρθε απέναντι στην παραπαίουσα Μαρίτιμο (2-1), με ανατροπή και αρκετή δόση τύχης.

Παραμένουν εκτός οι Κοστίνια (μέσος) και Ντομίνγκος (αμυντικός) ενόψει Πάσος Φερέιρα.

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2 γκολ στα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Κάζα Πία. Ο Μπούτζκε άνοιξε το σκορ για την Πάσος στο 17ο λεπτό, αλλά η Κάζα Πία γύρισε το παιχνίδι με Γκάντγουιν (58’), Νέτο (60’) και Κλέιτον (74’) για να σκοράρει ξανά στις καθυστερήσεις ο Μπούτζκε.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Πάσος Φερέιρα, οδυνηρή η εντός έδρας ήττα της Κυριακής που την άφησε δίχως πόντο στην Primeira Liga μετά από 6 αγωνιστικές!

Στο transition και με κάθετη μπαλιά ανάμεσα στα στόπερ προηγήθηκε η Πάσος, αλλά δεν κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό στην συνέχεια. Απείλησε από στατικές φάσεις και σε αντεπίθεση, αλλά δεν είχε σιγουριά στην κυκλοφορία της. Από λάθος στο build up προήλθε η ισοφάρισε της Κάζα Πία και πριν προλάβει να συνέλθουν οι γηπεδούχοι χτύπησε ξανά με γρήγορη μετάβαση για την ανατροπή, ξανά από κλέψιμο ψηλά. Με “σκοτωμένη” ψυχολογία και την άμυνα να κοιτά δέχθηκε και τρίτο γκολ η Πάσος, σε φάση που αποτυπώθηκε όλη η παθογένεια του συνόλου.

“Κάναμε καλό πρώτο ημίχρονο και η ομάδα ξεμπλόκαρε πνευματικά μετά το γκολ, είχαμε τις ευκαιρίες να σκοράρουμε ξανά. Κυκλοφορούσαμε την μπάλα, αλλά μέσα σε δύο λεπτά χαλάρωσης πληγωθήκαμε. Φάνηκε η έλλειψης αυτοπεποίθησης και εμπειρίας της ομάδας μας. Χάσαμε πολλές μπάλες, αυτό δεν επιτρέπεται στο υψηλό επίπεδο” δήλωσε ο κόουτς Πεϊσότο, ο οποίος είναι υπ’ ατμόν. Δήλωσε σίγουρος για τη δουλειά του, αλλά μία ενδεχόμενη 7η ήττα πιθανότατα θα προκαλέσει την απόλυσή του. Σκέφτεται αλλαγή συστήματος σήμερα κι εφαρμογή του 3-5-2.

Και οι οιωνοί δεν είναι ευχάριστοι για το ταξίδι στην Πόντα Ντελγάδα, αφού στα 7 τελευταία ταξίδια της η Πάσος Φερέιρα έχει πάρει μόλις έναν πόντο!

Σταθερές οι απουσίες των Γκαϊτάν (εξτρέμ), Ζόρντι (κίπερ), Σίλβα (δεξί μπακ) και Ιλόρι (στόπερ), επέστρεψε στο προηγούμενο παιχνίδι ο χαφ Κάρλος που είχε χάσει αρκετά παιχνίδια.