15η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Μπράγκα στα 6 τελευταία μεταξύ τους (3-3-0)

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ζιλ Βισέντε. Ο Μουρίλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 41ο λεπτό, ενώ στο 53’ ο Ναβάρο έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους.

Με ήττα επέστρεψε στις πρωταθληματικές υποχρεώσεις την περασμένη Πέμπτη η Σάντα Κλάρα, κακή η εμφάνισή της στο βροχερό Μπαρσέλος, δικαίως δεν πήρε κάτι από το ματς.

Σε παθητικό ρόλο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δεν έβγαλε ούτε τελική. Η πίεση των γηπεδούχων εντάθηκε στα τελευταία λεπτά του, δικαίως προηγήθηκαν αν και το γκολ ήρθε με τύχη, είχαν τεράστια ευκαιρία για δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα. Παρόμοιο το σκηνικό στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ζιλ Βισέντε αστόχησε σε πέναλτι και το βαρύ από την βροχή χορτάρι την απέτρεψε από το 2-0 στην επαναφορά! Στα τελευταία λεπτά ξύπνησε επιθετικά η Σάντα Κλάρα, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν έβγαλε.

Συνέχισαν τις άσχημες εμφανίσεις οι νησιώτες μετά την απογοητευτική τους συμμετοχή στον όμιλο του Λιγκ Καπ, όπου πήραν έναν πόντο σε τέσσερα παιχνίδια. Μέσα στη διακοπή δημοσιεύματα έκαναν λόγο για διχασμό των αποδυτηρίων και δημιουργία “κλικών”.

Αναμένεται να ντεμπουτάρει ο νεοφερμένος χαφ Μισάο.

ΣΑΝΤΑ ΚΛΑΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Μπενφίκα. Ο Ρουίθ άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, ο Ρικάρντο Όρτα έκανε το 2-0 στο 32’, ο ίδιος πέτυχε και το τρίτο γκολ στο 70’.

Από το ναδίρ της 5αρας στο “Αλβαλάδε” για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ, στο ζενίθ μετά τον θρίαμβο της Παρασκευής η Μπράγκα! Με άψογη εμφάνιση όχι απλά οδήγησε την Μπενφίκα στην πρώτη ήττα της σεζόν, ταπείνωσε με βαρύ σκορ την μέχρι πρότινος ασταμάτητη ομάδα του Σμιντ, διατηρήθηκε στην 3η θέση και μείωσε στο -6 από την κορυφή!

Ο κόουτς Ζόρζε άλλαξε σύστημα, άφησε το αγαπημένο του 4-4-2, έπαιξε με τρίτο χαφ (4-2-3-1) και η ομάδα του έλαμψε! Σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση μπήκε πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ, είχε τον έλεγχο, πίεζε ψηλά, χάλασε την ανάπτυξη της Μπενφίκα, απείλησε δις πριν διπλασιάσει τα τέρματά της. Πέραν από μία στατική φάση διόλου απειλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο έπαιξε πιο συντηρητικά, σε χαμηλά μέτρα, αλλά αμύνθηκε εξαιρετικά, έκλεισε τους διαδρόμους και στην κόντρα, από βολέ του κίπερ Ματέους, βρήκε και τρίτο γκολ με τον ηγέτη της!

“Κάναμε μία καλή εμφάνιση με την Μπενφίκα. Είμαστε δυνατοί πνευματικά και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι με την Σάντα Κλάρα. Η ομάδα είναι ώριμη για να καταλάβει ότι έχουμε μακρύ δρόμο μπροστά μας και πάντα πρέπει να επιδιώκουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού μας και τη διατήρηση της έντασης. Για το παιχνίδι με την Σάντα Κλάρα ετοιμαστήκαμε όπως γι αυτό απέναντι στην Μπενφίκα” δήλωσε στην τελευταία συνέντευξη τύπου ο κόουτς Ζόρζε και δεν αποκάλυψε αν θα διατηρήσει το 4-2-3-1 ή θα επιστρέψει στο κλασικό του 4-4-2, ενώ για τον στόπερ Νιακατέ είπε ότι θα αποφασιστεί τελευταία στιγμή αν θα αγωνιστεί. Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει στον καραρτισμό της ομάδας.