Τελευταία αγωνιστική

*Σε ουδέτερη τοποθεσία.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Τα παιχνίδια μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων, 2) Διαφορά τερμάτων, 3) Καλύτερη επίθεση.

ΣΑΝΓΚΑΙ SIPG

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με 0-3 στα χαρτιά την περασμένη αγωνιστική, αφού η Γκουοάν Πεκίνου δεν κατάφερε να συμπληρώσει αποστολή για το παιχνίδι λόγω covid-19.

Προηγήθηκε η σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Σαντόνγκ Ταϊσάν. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 3η Ζεζιάνγκ, που κρατάει το τελευταίο -προς το παρόν- εισιτήριο για το Ασιατικό Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και την 5η Τσενγκντού Ρονγκτσένγκ. Με νίκη σήμερα η Σανγκάη εξασφαλίζει σίγουρα την 4η θέση, που ανάλογα με το ποια ομάδα θα κατακτήσει το κύπελλο, μπορεί να δώσει εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Αμφίβολος παραμένει ο Γου Λέι.

ΣΑΝΓΚΑΙ SIPG ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*4 συνεχόμενα n/g.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΣΑΝΓΚΤΣΟΥΝ ΓΙΑΤΑΙ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με 1-4 απέναντι στην Κουανγκτσόου, την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε μόλις στο 9′, αλλά ήταν κατώτερη σε όλο το υπόλοιπο 1ο ημίχρονο και δέχτηκε δίκαια την ισοφάριση στο 25ο λεπτό. Μπήκε δυνατά στο β’ μέρος, πίεσε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα πεντάλεπτο (56′, 61′). Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια, με το τελικό 1-4 να διαμορφώνεται στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Σε καμία περίπτωση δε θύμισε την ομάδα που τερμάτισε πέρσι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, με τη φετινή σεζόν να χαρακτηρίζεται ως κάτι παραπάνω από αποτυχημένη, βρίσκοντας την στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Δεν έχουν γνωστοποιηθεί τα ονόματα των παικτών που νόσησαν λόγω covid-19.