Φάση των “16” του κυπέλλου

*Σε ουδέτερη τοποθεσία.

*Διπλοί αγώνες. Ακολουθεί ρεβάνς το Σάββατο, πάλι σε ουδέτερη τοποθεσία.

ΣΑΝΓΚΑΙ ΣΕΝΧΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Σενζέν, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πήρε το προβάδισμα με το καλημέρα του παιχνιδιού (1-0 στο 9′)και με την αντίπαλο της να παίζει ουσιαστικά με την ομάδα νέων, κυριάρχησε σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα. Σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συμπλήρωσε πέντε σερί παιχνίδια χωρίς ήττα (3-2-0), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Επιτυχημένη θεωρείται η χρονιά της, αφού παρά τα οικονομικά προβλήματα και το μικρό της ρόστερ, κατάφερε να τερματίσει στη 10η θέση της Σούπερ Λιγκ. Στο κύπελλο, θα προσπαθήσει να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται.

Εκτός οι Ζου και Μπασογκόγκ.

ΣΑΝΓΚΑΙ ΣΕΝΧΟΥΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*7 συνεχόμενα 2-3 γκολ.

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΝΓΚΤΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: Πήρε άνετη νίκη με 1-4 απέναντι στην Γκουανγκτσού Σίτι,, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Καταιγιστική στο 1ο ημίχρονο, όπου και κατέγραψε 20 (!)τελικές, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 0-4 στο 43′! Διαδικαστικού χαρακτήρα το β’ μέρος, με την Γκουανγκτσού απλά να διαμορφώνει το τελικό 1-4 στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιτυχημένη η χρονιά για την Κανγκτζού, αφού κατάφερε να παραμείνει στη Σούπερ Λιγκ, κάτι που φάνταζε δύσκολο στα μέσα της σεζόν. Οι ξένοι που απέκτησε το καλοκαίρι, ωστόσο, συνέβαλαν τα μέγιστα και κράτησαν το σύλλογο στην 1η κατηγορία. Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της που βρίσκεται στη φάση των “16” του κυπέλλου.

Αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα απουσιών, κυρίως λόγω covid-19. Αποφάσισε να παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση με την ομάδα νέων, με τον κόουτς Σάπουριτς να μη βρίσκεται στον πάγκο της για το παιχνίδι, ενώ θα λείψουν και όλοι οι ξένοι παίκτες της.