Στον πρώτο γύρο: Κουανγκτσόου Έβεργκραντ – Σανγκάη Σενχούα 3-2

ΣΑΝΓΚΑΗ ΣΕΝΧΟΥΑ

Προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κίνας πήρε η Σανγκάη Σενχούα μεσοβδόμαδα, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 της Σανγκάη Σενξίν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 54’ ο Κιμ Κι Χι. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Πογέτ αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες.

Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαντόνγκ Λουνένγκ (5-0 εκτός έδρας). Τα γκολ σημείωσαν οι Τζιλ (22’), Σισέ (34’), Πελέ (39’, 89’) και Ξιόνγκ Φέι (55’ αυτ.). Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κονγκ Ζεν (71’). Την περασμένη σεζόν η Σανγκάη Σενχούα επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κουανγκτσόου Έβεργκραντ για το πρωτάθλημα στις 13 Αυγούστου του 2016.

Προηγούμενο ματς: Η Σανγκάη Σενχούα επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Σανγκάη Σενξίν, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κίνας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σανγκάη Σενχούα για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)

Το Σανγκάη Σενχούα – Κουανγκτσόου Έβεργκραντ παίζει στον Stoiximan

ΚΟΥΑΝΓΚΤΣΟΟΥ ΕΒΕΡΓΚΡΑΝΤ

Με σκυμμένο κεφάλι αποχώρησε η Κουανγκτσόου Έβεργκραντ από την έδρα της Σανγκάη (2-1) στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κίνας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λίου Γιάν στο 23’. Στο 54’ ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους και τον Αχμέντοφ. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χε Γκουάν. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σκολάρι προέρχεται από τρεις σερί νίκες κόντρα στις Τεντά (3-0 εντός έδρας), Λιαονίνγκ (3-0 εκτός έδρας) και Χενάν (2-1 εντός έδρας).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51’ με τον Ρικάρντο Γκουλάρ, προτού ο Άλαν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 86’. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντότσαλ. Πριν από δύο χρόνια, και πιο συγκεκριμένα την 1 Μαΐου του 2015 χρονολογείτια η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Κουανγκτσόου Έβεργκραντ επί της Σανγκάη Σενχούα (3-0).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Κουανγκτσόου Έβεργκραντ από τη Σανγκάη, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κίνας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της Κουανγκτσόου Έβεργκραντ για το πρωτάθλημα.