* 27η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ντούισμπουργκ – Σαν Πάουλι 0-1

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ

Τέσσερις βαθμούς πίσω από την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου και επτά από τη 2η που δίνει την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας βρίσκεται η Σαν Πάουλι. Μετά τις νίκες επί των Ίνγκολσταντ (1-0 εντός έδρας) και Πάντερμπορν (1-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Καουζίνσκι γνώρισε ισάριθμες ήττες από το Αμβούργο (4-0 εντός έδρας) και τη Σαντχάουζεν (4-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία πριν από δύο βδομάδες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Γούτεν στο 34’, προτού ο Φόρστερ διπλασιάσει τα τέρματά τους εννέα λεπτά αργότερα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σλέουσενερ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Φόρστερ στο 49’. «Προπονούμαστε ιδιαίτερα έντονα τις τελευταίες δύο βδομάδες, θέλουμε να βγάλουμε ενέργεια στην αναμέτρηση με την Ντούισμπουργκ. Σκοπεύουμε να επιστρέψουμε στο σωστό δρόμο», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «πειρατών», Μάρκους Καουζίνσκι.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 της Βέιλε σε φιλικό.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Σαν Πάουλι – Ντούισμπουργκ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΥΪΣΜΠΟΥΡΓΚ

Μεγάλη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία δίνει η Ντούισμπουργκ, στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές παραμένει αήττητη (1-2-0). Επικράτησε του Μαγδεμβούργου (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Άουε (0-0 εκτός έδρας) και Ρέγκενσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία πριν από δύο βδομάδες το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Αλ Γκαντίουϊ στο 39’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο και το 67’ ο Βολζε από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι «ζέβρες» αγνοούν τη νίκη (0-2-3). «Το γεγονός πως θα αγωνιστούμε στην έδρα της Σαν Πάουλι είναι κάτι σπουδαίο», είπε ο προπονητής της Ντούισμπουργκ, Τόρστεν Λίμπερκνεχτ, ενώ παράλληλα ανέφερε: «Θα προσπαθήσουμε να δώσουμε χαρά στους περίπου 2.000 οπαδούς μας που θα βρεθούν στις κερκίδες του γηπέδου».

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός έδρας) με τη Ρέγκενσμπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.