* 14η αγωνιστική

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (16/04): Σαν Λορέντσο – Πλατένσε 2-2

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Πατρονάτο. Ο Βομπεργκάρ άνοιξε το σκορ για την Σαν Λορέντσο στο 11’, ο Κρούπσκι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου για την Πατρονάτο. Ο Εστιγκαρίμπια έκανε το 2-1 στο 46’ και ο Χιάνι πέτυχε το τρίτο γκολ τρία λεπτά αργότερα, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ με αυτογκόλ στο 59’.

To αήττητο σερί 6 αγώνων (2-4-0) που έτρεχε η “σικλόν” διακόπηκε την Παρασκευή στην Παρανά με εμφάνιση πισωγύρισμα και ο στόχος της διεθνούς συμμετοχής το 2023 δυσκόλεψε κι άλλο.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Σαν Λορέντσο και του φορ Βομπεργκάρ στην πρώτη εμφάνιση ως βασικός, αλλά το γκολ των γηπεδούχων στο φινάλε του ημιχρόνου γύρισε ολοκληρωτικά το μομέντουμ και μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά η Πατρονάτο είχε σκορ ασφαλείας! Το αστείο αυτογκόλ των γηπεδούχων την έβαλε ξανά στο ματς, πίεσε στο φινάλε, αλλά οι προσπάθειές της ήταν ημιτελείς.

Επιστρέφει απόψε ο δημιουργικός μεσοεπιθετικός Μπάριος, που έχασε το τελευταίο παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων, όπως και ο πιτσιρικάς δεξιός μπακ/χαφ Γκιάι που είχε υποχρεώσεις με την Under-20 της Αργεντινής, αμφότεροι αναμένεται να ξεκινήσουν.

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 10/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΛΑΤΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Μπάνφιλντ. Ο Κουάδρα άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό για την Μπάνφιλντ, αλλά η Πλατένσε γύρισε το ματς με πέναλτι του Σάρατε (58’), Μπενίτες (65’) και Κοντρέρας (93’).

Επιστροφή στις νίκες με παλικαρίσια ανατροπή για την Πλατένσε και νίκη που την κάνει πολύ πιο άνετη για την συνέχεια της σεζόν στη μάχη της ουράς.

Πριν προλάβει καλά καλά να στηθεί στο γήπεδο δέχθηκε το γκολ και άργησε πολύ να συνέλθει, δεν έκανε ούτε φάση μέχρι το ημίχρονο. Επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα, απείλησε δις πριν κερδίσει το πέναλτι σε κόρνερ, με τον Σάρατε να ευστοχεί και να πηγαίνει στην κερκίδα για να τα βάλει με οπαδούς που γκρίνιαζαν! Από νέο κόρνερ γύρισε το ματς η “καλαμάρ” και στο ρίσκο των αντιπάλων στο φινάλε βρήκε το τρίτο γκολ.

Ο κόουτς Ντε Φελίπε υπερασπίστηκε τον Σάρατε μετά το τέλος του αγώνα με ενωτικό tweet, ενώ μερικές εβδομάδες νωρίτερα οι δυο τους τα είχαν “σπάσει” στην προπόνηση, με αποτέλεσμα ο πολύπειρος φορ να μείνει εκτός αποστολής.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο βασικός στόπερ Γκονσάλες.