* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (06/03): Σάμροκ – Κορκ 4-4

* Στο 2ο γύρο (26/05): Κορκ – Σάμροκ 1-0

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Φερεντσβάρος. Ο Ζαχαρίασεν (30’) άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό και ο Μάε το έκλεισε στο 90’.

Χαμένη η πρόκριση στο Conference League από το πρώτο παιχνίδι, όταν διασύρθηκε στη Βουδαπέστη, μπήκε δίχως ψυχολογία στην ρεβάνς της Πέμπτης και γνώρισε νέα ήττα από τους Ούγγρους πρωταθλητές.

Σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα οι Ρόβερς τον τελευταίο ενάμιση μήνα, συμπεριλαμβανομένων και των τεσσάρων ευρωπαϊκών ηττών έφτασε τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-6), σκοράροντας μόλις μία φορά κι αυτή από το σημείο του πέναλτι!

Επιστρέφει στην πρωταθληματική δράση μετά από ένα μήνα για να υπερασπιστεί πλέον το ελάχιστο προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου, την οποία έδειχνε να ελέγχει απόλυτα ως τα τέλη Ιουνίου. Ενδιάμεσα στα ευρωπαϊκά παιχνίδια χάθηκε και ο στόχος του Κυπέλλου, με την ήττα στην έδρα της Ντάνταλκ (1-0).

Ενόψει Κορκ, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κλαρκ (Α), Φαρούτζια (Α) και Μπιρν (Ε).

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΚΟΡΚ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Σέλμπουρν. Ο Γουντ (20’) άνοιξε το σκορ και ο Μπόιντ (73’) το έκλεισε.

Αν και έχει ακόμα πολύ δρόμο για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, η ομάδα της νότιας ακτής μοιάζει δύσκολο να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής. Την προηγούμενη Παρασκευή έκανε ένα ακόμη βήμα προς τα κει, φτάνοντας τα 6 ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-2-4).

Έχασε το κέντρο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Σέλμπουρν, τρυπήθηκε εύκολα η άμυνά της με μία βαθιά πάσα για το 0-1. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους προσπάθησε να πιέσει, έκανε πολλά, αλλά αναποτελεσματικά γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή. Με την πάροδο των λεπτών οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν χώρους, με αποτέλεσμα να ντουμπλάρουν το προβάδισμά τους.

Νέα μεταγραφική προσθήκη ο Γουόρμαν (μέσος) από την Κέιμπριτζ, αποχώρησε για την Σουηδία ο Κρέζιτς (μέσος).