*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: ΣΠΑΛ – Σαμπντόρια 0-1

*Οι αναμετρήσεις διεξάγονται κεκλεισμένων των θυρών. Η κάθε ομάδα μπορεί να πραγματοποιήσει μέχρι πέντε αλλαγές σε τρία σημεία αυτών.

*Η Σαμπντόρια πανηγύρισε τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την ΣΠΑΛ.

*GG & over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

Σαμπντόρια – ΣΠΑΛ στην Bet365

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά τις τρεις σερί ήττες που γνώρισε από Ίντερ (2-1 εκτός), Ρόμα (2-1 εκτός) και Μπολόνια (2-1 εντός) με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, η Σαμπντόρια πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επικρατώντας της Λέτσε (2-1 εκτός) την Τετάρτη. Σε μεγάλη μέρα για τους φιλοξενούμενους βρέθηκε ο 29χρονους Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός Ραμίρεζ που πέτυχε δύο γκολ από την άσπρη βούλα του πέναλτι, φτάνοντας τα επτά σε 19 συμμετοχές του.

Απόλυτα ευχαριστημένος από την αγωνιστική νοοτροπία των ποδοσφαιριστών του τις τελευταίες βδομάδες εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Κλαούντιο Ρανιέρι. “Η ΣΠΑΛ αποτελεί μία ομάδα αποφασισμένη να παραμείνει στην κατηγορία, θα έχουμε ιδιαίτερα δύσκολο έργο απέναντί της. Πρέπει να διαβάσουμε σωστά την αναμέτρηση, γνωρίζοντας τα εμπόδια που θα αντιμετωπίσουμε”, είπε ο προπονητής των “μπλουτσερκιάτι” που πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές στο “Luigi Ferraris” (1-1-3).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Λέτσε για το πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Ραμίρεζ (40′ πεν., 75′ πεν.) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Μανκοσού (50′ πεν.).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ Στατιστικά

*GG & over 2,5 στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Bet365)

*Δέχτηκε 12 γκολ στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΠΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αποφασισμένη να κάνει την έκπληξη με αντίπαλο τη Μίλαν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του “Paolo Mazza” η ΣΠΑΛ την Τετάρτη, ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η νίκη …ξεγλίστρησε από τα χέρια της στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο αρχηγός Βίκαρι έστειλε άθελά του την μπάλα στο βάθος των διχτύων του τερματοφύλακα Λέτιτσα, την ώρα που προσπαθούσε να ανακόψει μία σέντρα από τα δεξιά.

“Είναι πραγματικά κρίμα, φτάσαμε τόσο κοντά που πιστέψαμε πως θα πανηγυρίσουμε μία μεγάλη νίκη. Δεν μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο από τους ποδοσφαιριστές μου, πάλεψαν μέχρι το τέλος”, είπε ο προπονητής Ντι Μπιάτζιο. Στις τρεις επισκέψεις της στο “Luigi Ferraris” η ΣΠΑΛ γνώρισε ισάριθμες ήττες (2-3 γκολ σε όλες, GG στις δύο).

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με την Μίλαν για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Βαλότι (13′) και Φλόκαρι (30′), προτού ο Ράφαελ Λεάο μειώσει στο 79′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βίκαρι με αυτογκόλ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ΣΠΑΛ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 43′.