*Στον πρώτο γύρο: Ελλάς Βερόνα – Σαμπντόρια 2-1

*GG στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-2) από τη Γιουβέντους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μπρέμερ (11′) και Ραμπιό (26′), απάντησαν ισάριθμες οι Αουτζέλο (31′) και Τζούρισιτς (32′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Ραμπιό (64′) και Σουλέ (90+4′). Ο Βλάχοβιτς αστόχησε σε πέναλτι (69′) για τη Γιουβέντους.

Ήττα εντός προγράμματος γνώρισε η ουραγός Σαμπντόρια από τη Γιουβέντους την προηγούμενη βδομάδα (2-2 εκτός), δίνοντας παράλληλα συνέχεια σε αρνητικό σερί δέκα αγωνιστικών (0-3-7). Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 26′, ισοφάρισε μέσα σε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο δεν άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε από τους γηπεδούχους.

Δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι οι “μπλουτσερκιάτι” που, όσο κι αν φαίνεται παράξενο, δεν έχουν σπάσει το ρόδι στο “Luigi Ferraris” στη Σέριε Α (0-4-9/ 3-18 διαφορά γκολ). “Έχουμε μία χρυσή ευκαιρία απέναντι στην Ελλάς Βερόνα να δώσουμε κάτι πίσω στους οπαδούς μας. Σκεφτόμαστε μόνο τη δική μας εμφάνιση”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Στάνκοβιτς. Διαθέσιμος και πάλι ο Κιζάνς, κάτω από τα γκολπόστ θα καθίσει εκ νέου ο Τουρκ.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 8/11 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 8/11 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μόντσα. Ο Βέρντι στο 51′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, απάντησε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σένσι.

Χωρίς νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική (0-2-2) έμεινε η Ελλάς Βερόνα που είδε τη διαφορά από τη ζώνη ασφαλείας και την Σπέτσια να αυξάνεται στους πέντε βαθμούς. Την προηγούμενη βδομάδα πέταξε δύο βαθμούς στο “Marc Antonio Bentegodi” με αντίπαλο τη Μόντσα (1-1). Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 13 Φεβρουαρίου για να βρούμε την τελευταία νίκη που πανηγύρισε επί της Σαλερνιτάνα (1-0 εντός).

Οι “τζιαλομπλού” δεν έχουν καταφέρει να σπάσουν το ρόδι μακριά από το σπίτι τους, σημειώνοντας πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες σε 12 αγωνιστικές (6-16 διαφορά γκολ). Στις δέκα τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Σαμπντόρια έχουν απολογισμό 0-1-9! “Δεν πρέπει να βλέπουμε τα πάντα αρνητικά, παρά τη βαθμολογική θέση της η Σαμπντόρια έδωσε μεγάλη μάχη σε κάθε αναμέτρηση”, είπε ο προπονητής Τζαφαρόνι. Διαθέσιμος και πάλι ο Τζούριτς, διεκδικεί φανέλα βασικού.