17η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Μάτερσμπουργκ – Σάλτσμπουργκ 1-2

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Δεν καταλαβαίνει από έδρες η Ραπίντ, που κατάφερε την προηγούμενη αγωνιστική να περάσει νικηφόρα από τη Βιέννη, όπου επικράτησε με 2-3 της Ραπίντ. Μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, βρέθηκε στο 28’ πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια ανέκαμψε και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε σε 1-1 με το Χουάνγκ. Μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο, στο 46’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ούλμερ, ενώ ο Γιάμπο στο 50’ έκανε τρία τα τέρματα της. Η Ραπίντ μείωσε στο 76’ σε 2-3, η Σάλτσμπουργκ όμως κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι το τέλος.

Ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για τους «ταύρους» που όχι μόνο κατάφεραν να ξεπεράσουν με επιτυχία το εμπόδιο της ισχυρής Ραπίντ, αλλά πήραν και ένα αποτέλεσμα ψυχολογίας συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις. Αυτή μάλιστα ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τη Σάλτσμπουργκ, που παραμένει αήττητη από τις 27/08 σε όλες τις διοργανώσεις, υποχώρησε όμως στη 2η θέση μετά τη χθεσινή νίκη της Στουρμ. Έχει μπροστά της ένα γεμάτο πρόγραμμα σε Αυστρία και Ευρώπη, ενώ δεν αποκλείεται να προχωρήσει σε αλλαγές σήμερα ο τεχνικός Ρόζε.

Προηγούμενο ματς: Με 2-3 επικράτησε της Ραπίντ η Σάλτσμπουργκ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Ιnterwetten).

Το Σάλτσμπουργκ – Μάτερσμπουργκ παίζει στην Interwetten

ΜΑΤΕΡΣΜΠΟΥΡΓΚ

Της έκοψε τη φόρα η Αντμίρα, με τη Μάτερσμπουργκ να γνωρίζει την προηγούμενη αγωνιστική την ήττα με 2-0. Παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τη Μάτερσμπουργκ να προβληματίζει με την εικόνα της. Το συγκρότημα του Μπάουμγκαρντνερ έβαλε έτσι τέλος στο νικηφόρο σερί δυο αγωνιστικών που έτρεχε στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην προτελευταία θέση της Μπουντεσλίγκα, διαθέτοντας και τη δεύτερη χειρότερη άμυνα. Δεν πείθει μακριά από την έδρα της η Μάτερσμπουργκ, που έχει σημειώσει μόλις ένα «διπλό» στις οκτώ εξόδους του. Όσο για σήμερα δεν υπολογίζεται ο αρχηγός της Μάλιτς λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-0 από την Αντμίρα γνώρισε η Μάτερσμπουργκ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2,5 τα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.