*3η αγωνιστική των πλέι οφ.

* Στην κανονική διάρκεια: Σάλτσμπουργκ – Λασκ Λιντς 1-1, Λασκ Λιντς – Σάλτσμπουργκ 0-2.

*Αήττητη η Σάλτσμπουργκ στα τελευταία 13 ματς κόντρα στη Λασκ Λιντς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (11-2-0).

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 κόντρα στην Αούστρια Βιέννης. Στο 2-0 το σκορ μέχρι το 39’, η Αούστρια Βιέννης ισοφάρισε μέχρι το 77’, έκανε ανατροπή στο 80’, το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε για τη Σάλτσμπουργκ με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Έγινε «τρελό» ματς την περασμένη εβδομάδα για τη Σάλτσμπουργκ, παραλίγο να υποστεί μεγάλο κάζο εντός έδρας κόντρα στην Αούστρια Βιέννης. Πήρε γρήγορα τα ηνία και είχε αποτελεσματικότητα, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 39’ και έδειξε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Αυτό δεν επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο μέρος, καθώς η Αούστρια μείωσε γρήγορα και πήρε ψυχολογία, βρήκε το 2-2 στο 77’ και μετά από τρία λεπτά έκανε ολική ανατροπή. Σοκαρίστηκε τη Σάλτσμπουργκ, αλλά έβγαλε αίσθημα αυτοσυντήρησης, βρήκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις με πέναλτι και τουλάχιστον απέφυγε την ολική καταστροφή. Δεύτερη ισοπαλία στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, πορεύεται αήττητη μετά τον Ιούλιο στο πρωτάθλημα, με 31 πόντους παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +4 απ’ τη δεύτερη Στουρμ Γκρατς.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Στουρμ Γκρατς. Το 0-1 στο 48’ για τη Στουρμ Γκρατς, η Λασκ Λιντς ισοφάρισε στο 71’ και έκανε την ανατροπή με δεύτερο γκολ στο 79’.

Ήθελε να δώσει απαντήσεις στη Στουρμ Γκρατς μετά τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό στο Κύπελλο, τα κατάφερε στο γήπεδο της, επικράτησε 2-1 με ανατροπή! Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, λίγες οι καλές φάσεις. Η Στουρμ Γκρατς μπήκε με γκολ στο δεύτερο μέρος, αλλά η συνέχεια ανήκε στη Λασκ Λιντς, που ανέτρεψε το σκορ μέσα σε οκτώ λεπτά, απ’ το 71’ μέχρι το 79’. Πρωταγωνιστής ο Μουσταφά, που σκόραρε το πρώτο γκολ και έδωσε ασίστ για το δεύτερο, η Λασκ Λιντς κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές (0-2-1), με 23 πόντους είναι τρίτη στη βαθμολογία, στο +4 απ’ την τέταρτη Ραπίντ και στο -4 απ’ τη δεύτερη Στουρμ Γκρατς.