* Δεύτερη αναμέτρηση για τα πλέι οφ παραμονής της Σέριε Β. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας την παραμονή στο πρωτάθλημα κερδίζει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στη βαθμολογία, δηλαδή η Σαλερνιτάνα.

* Τα αποτελέσματα στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα:

Α’ Γύρος: Βίρτους Λαντσιάνο – Σαλερνιτάνα 2-2
Β’ Γύρος: Σαλερνιτάνα – Βίρτους Λαντσιάνο 1-3

* Η Σαλερνιτάνα γνώρισε μόλις μία ήττα στα δέκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στο ένα από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σαλερνιτάνα για το πρωτάθλημα.

* Η Βίρτους Λαντσιάνο πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

Μόνο με ένα ποδοσφαιρικό θαύμα δεν θα καταφέρει να διασφαλίσει την παραμονή της στο πρωτάθλημα η Σαλερνιτάνα, μετά και την εμφατική εκτός έδρας νίκη με 4-1 που πανηγύρισε κόντρα στη Βίρτους Λαντσιάνο το Σάββατο (4/6). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με τον Ντοναρούμα μόλις στο 9’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 16’ μετά την κεφαλιά του Μαριλούνγκο. Πέντε λεπτά αργότερα η Σαλερνιτάνα πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Ζίτο, ενώ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε και δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι σκόραραν άλλες δύο φορές με τους Γκάτο (80’) και Κόντα (90+1’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

«Γνωρίζουμε πως πραγματοποιήσαμε μία σπουδαία εμφάνιση το Σάββατο, ωστόσο έχουμε μπροστά μας άλλη μία αναμέτρηση για να κερδίσουμε την παραμονή μας», υπογράμμισε ο προπονητής της «γκρανάτα», Λεονάρντο Μενικίνι, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θα πρέπει να παρουσιαστούμε και πάλι προσεκτικοί και να θυσιαστούμε στον αγωνιστικό χώρο. Γνωρίζουμε πως οι οπαδοί θα βρίσκονται στο πλευρό μας για να μας βοηθήσουν». Η Σαλερνιτάνα παραμένει αήττητη στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Πανηγυρική εκτός έδρας νίκη με 4-1 σημείωσε η Σαλερνιτάνα επί της Βίρτους Λαντσιάνο, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα πλέι οφ παραμονής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σαλερνιτάνα με αντίπαλο τη Βίρτους Λαντσιάνο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΛΑΝΤΣΙΑΝΟ

Εξαιρετικά δύσκολο έργο θα έχει απόψε η Βίρτους Λαντσιάνο στην έδρα της Σαλερνιτάνα, μετά και την εντός έδρας ήττα με 4-1 που γνώρισε το Σάββατο (4/6). Το συγκρότημα του Μαράλιουλο πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, ωστόσο είχε την ευκαιρία να πετύχει κάποιο ακόμα γκολ που σίγουρα θα έκανε λίγο πιο εύκολο το έργο του για ανατροπή των δεδομένων στα πλέι οφ παραμονής. Πιο συγκεκριμένα αφού η Σαλερνιτάνα πήρε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με το γκολ του Ζίτο (21’) οι γηπεδούχοι πίεσαν προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας 2-3 σπουδαίες ευκαιρίες για να το πετύχουν. Ωστόσο τα δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από τους φιλοξενούμενους ελαχιστοποίησαν τις ελπίδες παραμονής τους στο πρωτάθλημα.

«Τον Ιανουάριο και τον Φεβρουάριο κανείς δεν πίστευε πως θα φτάναμε μέχρι εδώ. Όλοι θεωρούσαν τη Βίρτους Λαντσιάνο υποβιβασμένη. Θέλω να πω αυτό το πράγμα καθώς ναι μεν αποδέχομαι την κριτική, αλλά δεν γίνεται να αναιρούμε τη δουλειά που έχει γίνει όλο αυτόν τον καιρό», τόνισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου. Χωρίς νίκη παραμένει η Βίρτους Λαντσιάνο στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε over 2,5, ενώ στις δύο σημειώθηκε no-goal.

Προηγούμενο ματς: Βαρύτατη εντός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Βίρτους Λαντσιάνο από τη Σαλερνιτάνα, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα πλέι οφ παραμονής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Βίρτους Λαντσιάνο πανηγύρισε μόλις δύο νίκες στα 21 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.