ΤΟΣΟΥ

Από την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στη Φουκουόκα για το Κύπελλο προέρχεται η Τόσου, επιβεβαιώνοντας για ακόμη ένα παιχνίδι την τραγική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Το συγκρότημα του Φικαντέντι έχει κερδίσει μόλις δυο παιχνίδια από την αρχή της χρονιάς και στα περισσότερα παιχνίδια του αρκείται σε παθητικό ρόλο προσπαθώντας να πάρει βαθμούς μέσα από την αμυντική του λειτουργία. Σε πολλές περιπτώσεις τα καταφέρνει, ωστόσο το ποδόσφαιρο που παίζει κατά διαστήματα θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε μέχρι και αποκρουστικό. Βρίσκεται στη 16η θέση με εννιά βαθμούς και ρεκόρ 2-3-7 και αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα, είναι μαζί με τη Φουκουόκα οι πρώτοι υποψήφιοι για υποβιβασμό. Κόντρα στην Ουράβα οι γηπεδούχοι έχουν εξαιρετικά δύσκολο έργο, ωστόσο έχουν την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν την κούραση και την απογοήτευση των αντιπάλων τους από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στη Φουκουόκα για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2,5 γκολ σημειώθηκε στα 12 από τα 13 τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΟΥΡΑΒΑ

Από την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στη Σεούλ για το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας προέρχεται η Ουράβα, που στη συνέχεια αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι και τις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης. Η απογοήτευση και η κούραση είναι μεγάλη για τους ποδοσφαιριστές του Πέτροβιτς που πλέον καλούνται να συνέλθουν άμεσα και να συγκεντρωθούν στις υποχρεώσεις τους για το πρωτάθλημα. Η Ουράβα βρίσκεται στη 3η θέση με 26 βαθμούς όντας στο -2 από την κορυφή αλλά έχει δυο παιχνίδια λιγότερα που πιθανότατα θα τη στείλουν μόνη πρώτη. Κόντρα στην κάκιστη μέχρι στιγμής Τόσου, οι φιλοξενούμενοι είναι υποχρεωμένοι να πάρουν τη νίκη που θα τους διατηρήσει σε απόσταση αναπνοής από Καβασάκι και Κασίμα, ωστόσο παραμένει ερωτηματικό η κατάσταση στην οποία θα είναι οι παίκτες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία και αποκλεισμός στη διαδικασία των πέναλτι για το Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας από τη Σεούλ.

Στατιστικό: Under 2,5 γκολ σημειώθηκε στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.