*Πλέι οφ ανόδου/παραμονής ανάμεσα στην 9η ομάδα της Σούπερ Λιγκ (Λουκέρνη) και την 2η της Τσάλεντζ Λιγκ (Σαφχάουζεν). Διπλές αναμετρήσεις. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο Κύπελλο Ελβετίας: Σαφχάουζεν – Λουκέρνη 0-2

*Under 2,5 στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Λωζάνης Ουσί. Στο 21′ ο Κάρι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ανέτρεψαν τα δεδομένα οι Μπομπαντίγια (53′) και Γκονσάλες (77′).

Η Σαφχάουζεν κέρδισε τη συμμετοχή της στα πλέι οφ ανόδου/παραμονής στην τελευταία στροφή της δεύτερης κατηγορίας. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Λωζάνης Ουσί, δέχτηκε ισχυρή πίεση με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 1-0, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα αξιοποιώντας τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεντρώνοντας 65 βαθμούς ισοβάθμισε με Βίντερτουρ και Ααράου, έχοντας την δεύτερη καλύτερη διαφορά γκολ με αυτές. Το συγκρότημα του Άντερματ θα διεκδικήσει την επάνοδό της στη μεγάλη κατηγορία μετά από 15 ολόκληρα χρόνια κόντρα στη Λουκέρνη, στις 3/4 τελευταίες εντός έδρας μεταξύ τους αναμετρήσεις δεν αναδείχθηκε νικήτρια.

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Ζυρίχη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Τοσίν (2′) και Σίσεϊ (27′), τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Εντιαγέ (38′). Κάμπο (45′) και Ούγκρινιτς (55′).

Μέχρι και πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικές η Λουκέρνη κέρδισε την απευθείας παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία. Έκανε το καθήκον της στην έδρα της πρωταθλήτριας Ζυρίχης (3-2), αλλά δεν ήρθε ποτέ το δώρο που περίμενε από το “Tourbillon”. Η Σιόν ισοφάρισε την Σερβέτ σε 3-3 στο 85′ και έφτασε τους 41 βαθμούς, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο στους 40 η Λουκέρνη θα είχε τον πρώτο λόγο καθώς υπερτερούσε στη διαφορά γκολ.

Αήττητη σε πέντε αγωνιστικές παραμένει η Λουκέρνη (4-1-0) που συμμετείχε για τελευταία φορά στη δεύτερη κατηγορία της Ελβετίας πριν από 16 χρόνια. Κόντρα στη Σαφχάουζεν παραμένει αήττητη σε επτά μεταξύ τους αναμετρήσεις (2-5-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.