*27η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Όσναμπρικ – RW Έσσεν 1-0

RW ΕΣΣΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επιστροφή στις ήττες μετά από τρεις αγωνιστικές, αφού δεν τα κατάφερε στην έδρα της Άουε (2-1) την περασμένη αγωνιστική. Εξαιρετικά απρόσεκτη στο πρώτο ημίχρονο, υπέπεσε σε δύο πέναλτι, από τα οποία η αντίπαλος κατάφερε να σημειώσει και τα δύο της τέρματα (22′, 30′). Στην επανάληψη, μπήκε με διάθεση να αντιστρέψει την κατάσταση, πίεσε την αντίπαλό της, κατάφερε να μειώσει (66′), αλλά όχι κάτι παραπάνω. Πλήρωσε ουσιαστικά την αφέλειά της, αφού η συνολική της παρουσία στο παιχνίδι ήταν καλύτερη.

Διατηρεί απόσταση ασφαλείας από την ζώνη (+8) και με τα μέχρι τώρα δεδομένα, το να κινδυνέψει μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο, Ωστόσο, χρειάζεται ακόμη κάποιους βαθμούς για να αισθάνεται σίγουρη. Έβαλε τέλος στο αήττητο σερί τριών αγώνων που έτρεχε πριν από το παιχνίδι στο Άουε (2-1-0). Τραυματίας ο Νιμέγερ, άρρωστος ο Ένγκελμαν.

RW Έσσεν Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*Σκοράρει πρώτη στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΣΝΑΜΠΡΙΚ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε χωρίς μεγάλα προβλήματα την Όλντενμπουργκ με 2-0 εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Εμφάνιση κλάσης από την Όσναμπρικ, που δεν αντιμετώπισε θέματα και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ακόμη και αν δεν πιάσει τρελά στάνταρ απόδοσης. Προηγήθηκε στο 43′, ενώ στις αρχές της επανάληψης (52′) «κλείδωσε» την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Σταθερά στην τέταρτη θέση ενώ κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο την διαφορά από την Βέχεν (-1), με τα παρόντα δεδομένα θα παίξει στα πλέι οφ ανόδου, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να γίνει μία τέτοια συζήτηση. Το σίγουρο είναι πως η Όσναμπρικ ξεπερνάει τον εαυτό της φέτος και κάνει μια ανέλπιστη πορεία πρωταθλητισμού, ενώ διεκδικεί στα ίσα την απευθείας άνοδο. Τραυματίες οι Μπέρτραμ και Οντουά.