21η αγωνιστική

*Χωρίς χρήση VAR.

*Τοπικό ντέρμπι, με μεγάλη αντιπαλότητα.

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 3 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΕΣΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Έλβερσμπεργκ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στην πρωτοπόρο, έχοντας μάλιστα μερικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο β’ μέρος είχε παθητικό ρόλο, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0 στο 62′, για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων οκτώ λεπτά αργότερα. Ανήμπορη να αντιδράσει η Έσεν, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Έσεν στο πρωτάθλημα (0-4-1). Βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, με παιχνίδι λιγότερο από τη 17η Σβίκαου. Δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία επτά εντός έδρας παιχνίδια της (2-5-0), με τα τέσσερα από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Εκτός παραμένουν οι Νιμάιερ και Πλέχατι.

ΕΣΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Ν/g στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Όσναμπρικ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Νωθρό το ξεκίνημα της στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να ανοίγουν το σκορ στο 18ο λεπτό. Η Ντούισμπουργκ έβγαλε αντίδραση, πίεσε, αλλά δέχτηκε το 0-2 κόντρα στη ροή του αγώνα (36′). Κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 50′, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται στη συνέχεια για να κρατήσουν το αποτέλεσμα και να τα καταφέρνουν σχετικά εύκολα, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, οι οποίες ολοκληρώθηκαν αμφότερες με over2.5+g/g. Βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και με παιχνίδι λιγότερο από τη 17η Σβίκαου. Εκτός έδρας μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές.

Χωρίς το βασικό αμυντικό της δίδυμο θα παραταχθεί στο σημερινό ντέρμπι, με τους Ζένγκερ και Μάι να είναι τιμωρημένοι.  Εκτός και οι D, Μπακίρ, Γκεμπάλις και Μίλερ.