*Για τον A’ γύρο: Στάμπαεκ – Ρόζενμποργκ 2-2

*Τα τελευταία 7 επίσημα παιχνίδια μεταξύ τους έληξαν με over2.5

*6/7 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 5-2 από τη Σάρπσμποργκ για την περασμένη αγωνιστική, πριν τη διακοπή. Ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι το 62’ (2-2), με τους φιλοξενούμενους να καταρρέουν στη συνέχεια, με το τελικό 5-2 να διαμορφώνεται μέσα σε ένα δεκάλεπτο (77’, 80’, 88’).

Συνεχίζονται τα κακά αποτελέσματα για τη Ρόζενμποργκ, που δεν έχει νίκη εδώ και 4 αγωνιστικές (0-1-3). Βρίσκεται πλέον στο +6 από τα μπαράζ παραμονής και τη σημερινή της αντίπαλο. Βελτιωμένη εσχάτως στα εντός έδρας της, μετράει τέσσερα συνεχόμενα χωρίς ήττα (3-1-0). Τραυματίες οι Ρέιταν, Τάγκσετ, Ογκούστινσον και Χένρισκεν. Αμφίβολος ο βασικός της κίπερ, Χάνσεν.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 στο ντέρμπι με τη Λίλεστρομ για την περασμένη αγωνιστική, πριν τη διακοπή. Κατάφερε να εκμεταλλευτεί μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ίσως να μην ήθελε τη διακοπή η ομάδα του κόουτς Μπράντλεϊ, που φάνηκε να βρίσκει ρυθμό με δύο συνεχόμενες νίκες. Ανέβηκε στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο -1 πλέον από την απευθείας σωτηρία, θέση που καταλαμβάνει η Χάουγκεσουντ. Τραγική η εκτός έδρας παρουσία της, μετράει μόλις μία νίκη σε 11 παιχνίδια, έχοντας δεχτεί 26 γκολ! Μακροχρόνια τραυματίας ο Χογκ.