* 8η αγωνιστική

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Από επτά σερί νίκες προέρχεται η Ρόζενμποργκ σε όλες τις διοργανώσεις. Η πιο πρόσφατη από αυτές σημειώθηκε μεσοβδόμαδα κόντρα στην Στάινκιερ (5-0 εκτός έδρας) για το Κύπελλο Νορβηγίας. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Ίνγκεμπριγκτσεν παραμένει αήττητο εδώ και έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα, αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Κρίστιανσουντ (2-2 εντός έδρας) και Οντ (1-1 εκτός έδρας), επικράτησε των Μόλντε (4-0 εντός έδρας), Μπόντο Γκλιμτ (1-0 εκτός έδρας), Σταρτ (2-0 εντός έδρας) και Στρόμσγκοντσετ (1-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 32’ ο Γένσεν, μετά την ασίστ του Μπέντνερ. «Δεν φοβάμαι πως θα υποτιμήσουμε τη Ρανχάιμ. Θα προσπαθήσουμε να έχουμε τον έλεγχο της αναμέτρησης και να πάρουμε τη νίκη», υπογράμμισε ο προπονητής της Ρόζενμποργκ, Κάρε Ίνγκεμπριγκτσεν.

Προηγούμενο ματς: Η Ρόζενμποργκ επικράτησε εκτός έδρας με 5-0 της Στάινκιερ για το Κύπελλο Νορβηγίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Ρόζενμποργκ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Το Ρόζενμποργκ – Ρανχάιμ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας (Κλικ Εδώ)

ΡΑΝΧΑΪΜ

Μετά από δύο αναμετρήσεις, η Ρανχάιμ επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μεσοβδόμαδα επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Όρκλα, πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Νορβηγίας. Το συγκρότημα του Μάαλεν σημείωσε τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε των Σάντεφιορντ (2-1 εκτός έδρας), Χάουγκεσουντ (4-2 εντός έδρας) και Λίλεστρομ (1-0 εκτός έδρας), δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπραν (2-0 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Βαλερένγκα (2-2 εντός έδρας).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το γκολ του Λόκμπεργκ στο 19’, προτού ο Τζόνσον ισοφαρίσει σε 1-1 οχτώ λεπτά αργότερα. Στο 60’ ο Τόνε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Ρανχάιμ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τζόνσον στο 85’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Βαλερένγκα ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Νάσμπεργκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προηγούμενο ματς: Η Ρανχάιμ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Όρκλα για το Κύπελλο Νορβηγίας.

Στατιστικό: Η Ρανχάιμ πανηγύρισε τη νίκη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.