7η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 9/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Ουνιόν στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0)

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Σαρμιέντο. Ο Ινφαντίνο έκανε το 0-1 στο 7ο λεπτό, στο 57’ αποβλήθηκε ο Ορτίς της Σεντράλ. Στο 64’ χάθηκε πέναλτι για την Σαρμιέντο, αλλά οι Τολέδο (70’), Λόπες (79’ & 88’) και Μελάνο (83’) γύρισαν το παιχνίδι για την Σαρμιέντο.

Ξεκίνημα “καρδιογράφημα” πραγματοποιεί στην σεζόν η Σεντράλ, οι αποτελεσματικές εντός έδρας εμφανίσεις διαδέχονται προβληματικές παρουσίες στα ταξίδια της, την προηγούμενη Παρασκευή γνώρισε δεύτερη σερί εκτός έδρας συντριβή, παρότι μέχρι το 70’ προηγούταν!

Προηγήθηκε πολύ νωρίς στη Χουνίν αιφνιδιάζοντας με γρήγορη εκτέλεση πλαγίου και γενικά στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, αν και χρειάστηκε το δοκάρι για να διατηρήσει το προβάδισμα ως την ανάπαυλα. Η αποβολή του αρχηγού της άλλαξε τη φυσιογνωμία του αγώνα και παρότι ο κίπερ Μπρουν έβγαλε πέναλτι δεν άντεξε στο φινάλε. Έχασε κλασική ευκαιρία για το 0-2 με παίκτη λιγότερο, αλλά το μεγάλο λάθος του Μπρουν στην συνέχεια οδήγησε στην ισοφάριση. Σε στατική φάση υπέπεσε σε πέναλτι, από κόρνερ ήρθε η ανατροπή.

Δίχως τους δύο βασικούς του αμυντικούς μέσους θα αναγκαστεί να φτιάξει 11αδα ο κόουτς Ρούσο, αφού είναι τιμωρημένος ο Ορτίς και τραυματίας ο Μακ Άλιστερ. Τραυματίας παραμένει και ο θεωρητικά βασικός φορ Κάντια.

Στα εξωαγωνιστικά, επιβλήθηκε μεταγραφικό εμπάργκο στον σύλλογο μέχρι να αποπληρωθεί το χρέος στην Ολίμπια Ασουνσιόν.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Εστουδιάντες. Ο Πίρις άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό και ο Ματσούκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 70’.

Την πρώτη της νίκη στην σεζόν και πρώτη συνολικά μετά από 9 αναμετρήσεις (0-4-5) πέτυχε την προηγούμενη Παρασκευή η Ουνιόν και αποσυμπιέστηκε μερικώς η πίεση στο πρόσωπο του κόουτς Μουνούα, για τον οποίο η διοίκηση έψαχνε διάδοχο τις προηγούμενες ημέρες!

Η Ουνιόν είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο με την Εστουδιάντες, αλλά η “πίντσα” ήταν πιο απειλητική ως την ανάπαυλα. Από κόρνερ βρήκε την λύση η Ουνιόν στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην συνέχεια παραχώρησε την κατοχή στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να βρει αντεπίθεση για το 2-0. Κομβικός ο κίπερ Μέλε με τις επεμβάσεις του, απέτρεψε να μπει ξανά στο ματς η Εστουδιάντες.