5η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Λανούς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Λανούς έχασε πέναλτι με τον Τρογιάνσκι, αλλά ο ίδιος άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό. Ο Ντε λα Βέγκα έκανε το 2-0 στο 60’ και ο Ορόσκο πέτυχε το τρίτο γκολ στο 71’, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λέμα της Λανούς.

Την πρώτη ήττα του 2023 γνώρισε η Σεντράλ το Σάββατο στο Μπουένος Άιρες, πληρώνοντας το πολύ άσχημο δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησε.

Καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα η Λανούς, ακίνδυνη επιθετικά η Σεντράλ σε όλο το πρώτο μέρος, το οποίο για καλή της τύχη ολοκληρώθηκε με χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων. Δεν πτοήθηκε η “γκρανάτε” από τη χαμένη ευκαιρία, μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, κυριάρχησε στο κομμάτι των εντάσεων, κέρδιζε όλες τις δεύτερες μπάλες και πήρε μία δικαιότατη νίκη.

Τραυματίστηκε στο “Φορταλέσα” ο βασικός φορ Κάντια και θα λείψει για 4-6 εβδομάδες, έχει προβάδισμα να ξεκινήσει στην θέση του ο νεοφερμένος Καμπάς, που έκανε ντεμπούτο ως αλλαγή το περασμένο Σάββατο. Αμφίβολος είναι ο έμπειρος στόπερ Κιντάνα που δεν έπαιξε στο τελευταίο παιχνίδι, ενώ εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Ροντρίγκες (αρ. μπακ).

“Ήταν μία εβδομάδα ανάλυσης, συζήτησης, ψάχνοντας εξηγήσεις για την άσχημη εμφάνιση και λύσεις για να μην ξανασυμβεί. Η ευθύνη ανήκει σε μένα” δήλωσε ο έμπειρος κόουτς Ρούσο.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Εστουδιάντες. Ο Λόγιο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 28ο λεπτό και στο 52’ αποβλήθηκε ο Αντράντα της Γοδόι Κρους.

Πιστή στα πολύ κλειστά παιχνίδι η “τόμπα” στο ξεκίνημα του 2023 και το σαββατιάτικο στη Μεντόσα απέναντι στην Εστουδιάντες κρίθηκε στο ένα γκολ, γνωρίζοντας δεύτερη σερί ήττα η ομάδα του Φλόρες.

Πιο ζωηρή η Γοδόι Κρους στο ξεκίνημα του αγώνα, δίχως όμως την καθαρή ευκαιρία. Η Εστουδιάντες αξιοποίησε την πρώτη της φάση με τον στόπερ της να σκοράρει στον αέρα από κόρνερ. Πάνω στο μομέντουμ του 0-1 οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Το αντι-επαγγελματικό τάκλιν του αμυντικού χαφ της Γοδόι την άφησε με παίκτη λιγότερο και μοιραία δεν είχε αντίδραση στην επανάληψη, με την Εστουδιάντες να προσπαθεί να “σβήσει” το παιχνίδι.