*Διεθνής φιλική αναμέτρηση.

*Σε κακή κατάσταση αναμένεται ο αγωνιστικός χώρος.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Οι αλλαγές του Κοσμίν Κόντρα διαφοροποίησαν πλήρως την εικόνα της φιλικής αναμέτρησης της Ρουμανίας με το Ισραήλ την περασμένη Παρασκευή στη Νετάγια. Οι Ρουμάνοι είχαν καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, όπου δικαιούταν να προηγηθούν, όμως μπήκαν πολύ άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ στο 60’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κόντρα πέταξε στο ματς τους Στάντσιου, Μιτριτά και Κιπτσίου, με τον πρώτο να σκοράρει εκπληκτικό γκολ στο 64’ και τον δεύτερο να έχει φοβερή ασίστ για τον Τουσουντεάν (επίσης ήρθε απ’ τον πάγκο) στο 82’ για το 1-2.

Ικανοποιημένος απ’ όσα είδε ο Κόντρα, ετοιμάζει αλλαγές στην ενδεκάδα, την οποία θέλει να κάνει πιο ψηλή κόντρα στα μεγάλα κορμιά της Σουηδίας. Δήλωσε ανήσυχος για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου στο γήπεδο της Κραϊόβα, ωστόσο επεσήμανε ότι θα παρατάξει μια ομάδα που θα προσπαθήσει να κερδίσει. Τον Σεπτέμβρη ξεκινά το Nations League, με τη Ρουμαία να αντιμετωπίζει Λιθουανία, Μαυροβούνιο και Σερβία.

Προηγούμενο ματς: Φιλική επικράτηση 1-2 για τη Ρουμανία κόντρα στο Ισραήλ.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί 2-3 Goal έρχεται η Ρουμανία (δες το στην Bwin).

Το Ρουμανία – Σουηδία παίζει στην Bwin
Bwin

ΣΟΥΗΔΙΑ

Κατώτερη των προσδοκιών και λιγάκι «σκουριασμένη» παρουσιάστηκε η Σουηδία την Παρασκευή στο δυνατό εντός έδρας φιλικό με τη Χιλή. Δε θύμισε σε τίποτα την ομάδα που απέκλεισε την Ιταλία στα μπαράζ πρόκρισης για το Μουντιάλ, είχε ελάχιστες συνεργασίες και υπέπεσε σε πολλά λάθη, έδωσε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στους Χιλιανούς. Παρ’ όλα αυτά, το ματς πήγαινε για 1-1, ωστόσο στο 90’ ήρθε ο Μπολάδος για να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία μετά την απόκρουση του γκολκίιπερ Νόρντφελντ στο τετ α τετ με τον Αλέξις Σάντσες.

«Είχαμε πολλά προβλήματα στον έλεγχο της κυκλοφορίας και του ρυθμού. Κάναμε πάρα πολλά λάθη και ήταν φυσιολογικό να τα πληρώσουμε κόντρα σε μια ομάδα όπως η Χιλή», είπε κόουτς Άντερσον. Σίγουρα θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς αρκετοί παίκτες δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής στα πόδια τους και δεν είναι σε θέση να παίξουν δύο ματς σε τέσσερις ημέρες. Τραυματίστηκε ο επιθετικός Νίμαν και δε θα χρησιμοποιηθεί.

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα 1-2 για τη Σουηδία κόντρα στη Χιλή.

Στατιστικό: Από 3/4 Under 2.5 έρχεται η Σουηδία.