*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται στα τελικά, ο 2ος παίζει μπαράζ.

*GG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Μουντιάλ

ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση η Ρουμανία κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο της Βόρειας Μακεδονίας, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2 στο Βουκουρέστι την Πέμπτη (25/3). Συνολικά καλύτεροι παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι, πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από το ξεκίνημα σκοράροντας δύο φορές. Απάντησαν ισάριθμες φορές οι φιλοξενούμενοι μέσα σε ένα λεπτό, προτού ο Χάτζι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα λίγο αργότερα. Ξεχώρισε ο τερματοφύλακας Ντιμιτριέσκι της Βόρειας Μακεδονίας πραγματοποιώντας επτά επεμβάσεις.

“Ήταν μία αναμέτρηση …θρίλερ! Μέσα σε ένα λεπτό θα μπορούσαμε να πετάξουμε στα σκουπίδια μία εξαιρετική εμφάνιση για 80 λεπτά. Φαινόταν πως το σκορ δεν θα έμενε 2-2 για πολύ ώρα”, υπογράμμισε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ραντόι. Την τελευταία φορά που η Ρουμανία υποδέχτηκε την Γερμανία πανηγύρισε μία ιστορική νίκη με το εμφατικό 5-1 σε φιλικό που διεξήχθη στο Βουκουρέστι το 2004.

Εθνική Ρουμανίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Νίτσα (Σπάρτα Πράγας), Λαζάρ (Άστρα Γκιουργκίου), Ιάκομπ (Αράντ), Ράντου (Ίντερ) – Αμυντικοί: Μόγκος (Κιέβο Βερόνα), Νεντελτσεάρου (ΑΕΚ), Τόσκα (Γκαζιαντέπ), Κίρικες (Σασουόλο), Μπούρτσα (Κλουζ), Καμόρα (Κλουζ), Ποπέσκου (Στεάουα Βουκουρεστίου), Μπάνκου (Κραϊόβα) – Μέσοι: Μάριν (Κάλιαρι), Κρέτσου (Μάριμπορ), Στάντσιου (Σλάβια Πράγας), Χάτζι (Ρέιντζερς), Μαξίμ (Γκαζιαντέπ), Μπιτσφάλβι (Ουράλ), Μιχάιλα (Πάρμα), Μαν (Πάρμα), Τανάσε (Στεάουα Βουκουρεστίου), Τσικαλαντάου (Κραϊόβα) – Επιθετικοί: Κεσέρου (Λουντογκόρετς), Πούσκας (Ρέντινγκ)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Βόρειας Μακεδονίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Τάνασε (28′) και Μιχαίλα (50′), απάντησαν οι Αντέμι (82′) και Τραϊκόφσκι (83′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάτζι στο 85′.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ Στατιστικά

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τον τίτλο του απόλυτου φαβορί επιβεβαίωσε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Ισλανδία η Γερμανία, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 στο Ντούισμπουργκ την Πέμπτη (25/3). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους, μπήκαν με σπασμένα φρένα στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας δύο φορές πριν καλά την συμπλήρωση δέκα λεπτών. Έκαναν διαχείριση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ανέβουν αγωνιστικά. Το κερασάκι στην τούρτα τοποθέτησε στο 56′ ο Γκουντογκάν.

“Είχαμε αυτό που μας έλειπε από τις τελευταίες αναμετρήσεις μας: Το πάθος του να αγωνιζόμαστε για την Εθνική ομάδα”, υπογράμμισε με δηλώσεις του ο Γκορέτζκα (ΜΕ, 30/13), ενώ από την πλευρά του ο ομοσπονδιακός τεχνικός Λεβ είπε: “Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος, μπήκαμε με σωστή νοοτροπία στον αγωνιστικό χώρο”. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα “πάντσερ” γνώρισαν μόλις μία ήττα, στις υπόλοιπες σημείωσαν πέντε νίκες και μία ισοπαλία.

Εθνική Γερμανίας ρόστερ

Τερματοφύλακας: Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου), Τερ Στέγκεν (Μπαρτσελόνα), Λένο (Άρσεναλ), Τραπ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης) – Αμυντικοί: Ρίντιγκερ (Τσέλσι), Γκίντερ (Γκλάντμπαχ), Τσαν (Ντόρτμουντ), Τα (Λεβερκούζεν), Κλόστερμαν (Λειψία), Χάλστενμπεργκ (Λειψία), Γκοσένς (Αταλάντα), Μαξ (Αϊντχόφεν) – Μέσοι: Κίμιχ (Μπάγερν Μονάχου), Γκουντογκάν (Μάντσεστερ Σίτι), Γκορέτζκα (Μπάγερν Μονάχου), Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Χάβερτζ (Τσέλσι), Νόιχαους (Γκλάντμπαχ), Χόφμαν (Γκλάντμπαχ), Μουσιαλά (Μπάγερν Μονάχου), Βιρτς (Λεβερκούζεν) – Επιθετικοί: Βέρνερ (Τσέλσι), Γκνάμπρι (Μπάγερν Μονάχου), Γιουνές (Άιντραχτ Φρανκφούρτης)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-0) της Ισλανδίας. Τα γκολ σημείωσαν οι Γκορέτζκα (3′), Χάβερτζ (7′) και Γκουντογκάν (56′).