*Αγώνας εξ αναβολής

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν για το κύπελλο το 2020 σε αυτό το γήπεδο, με την Στόκπορτ να κερδίζει με 1-2. Αυτός ήταν ο πρώτος μεταξύ τους αγώνας μετά το 2008! Και η Στόκπορτ έχει κερδίσει στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο.

ΡΟΤΣΤΝΕΪΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ρότσντεϊλ έχασε 0-2 εντός έδρας από την Τζίλιγχαμ, δεχόμενη το πρώτο γκολ στο 23ο λεπτό από τον Χόκινς, είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει, αλλά τελικά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Λάπσλι στο 75’.

Η Ρότσντεϊλ έχασε και από την Τζίλιγχαμ με 0-2 εντός έδρας, με αυτή να είναι η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, έκτη στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει! Και ειδικά στο γήπεδό της δεν έχει νίκη εδώ και οκτώ παιχνίδια, με έξι ήττες σε αυτό το διάστημα.

Όπως είναι λογικό, με αυτά τα αποτελέσματα, ο κίνδυνος του υποβιβασμού ολοένα και μεγαλώνει. Αλλωστε είναι πάντα ουραγός του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας ακόμη λίγο περισσότερο πίσω, στο -6 για την ακρίβεια, από μία θέση παραμονής.

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες Σλίκερ (TE), Γουάιτ (ΑΜ), Αντσχεντ (ΜΕ), στο προηγούμενο παιχνίδι χτύπησε και ο τερματοφύλακας της Ο’ Ντόνελ.

Ρότσντεϊλ Στατιστικά

*Εχει 8/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/19 G/G εντός έδρας, 10/16 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/19 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 10/16 στο πρωτάθλημα

ΣΤΟΚΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Στόκπορτ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Στίβενεϊτζ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κόλαρ στο 34ο λεπτό, δέχθηκε κάποια σχετική πίεση, απέφυγε την ισοφάριση και τελικά σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα ένα δεύτερο γκολ, με τον Ράιντελ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Στόκπορτ κέρδισε και την Στίβενεϊτζ με 2-0 εντός έδρας, πετυχαίνοντας τέταρτη σερί νίκη, παραμένοντας για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα χωρίς να χάσει. Βέβαια μόνο μία εξ αυτών των νικών ήρθε μακριά από την έδρα της, πρώτη της εκτός έπειτα από τρεις αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει.

Δείχνει να σταθεροποιείται στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν τουλάχιστον στα πλέι οφς για την άνοδο, ανεβαίνοντας μάλιστα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας στο -4 από την πρώτη τριάδα και τις θέσεις που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, κάτι για το οποίο θεωρούταν το πρώτο φαβορί στην αρχή της σεζόν. Και ταυτόχρονα απομακρύνθηκε λίγο, στο +3, από την όγδοη θέση.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Σάουθαμ – Γουέιλς που χτύπησε πρόσφατα και λείπει εδώ και λίγο καιρό.