18η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-9 επί της Σταντ Μαγενέ, για το κύπελλο. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ντεπρές (πεν. 5′), Κορεντόρ (25′, 45′, 60′), Βαλεριό (50′, 58′)μ Ουντοντζί (69′), Μαμπό Μουζαλιγιομά (75′) και Βερνιέ (79′).

Άμεση ήταν η επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ροντέ, μετά και το εντός 2-0 επί της Κονκαρνό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιντιέ Σαντινί φιλοξενήθηκε από την Παρί, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-0. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, “πληρώνοντας” τα λάθη της. Προσπάθησε να αντιδράσει μετά την ανάπαυλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, παραμένει στους 23 βαθμούς και στα μέσα της κατάταξης, ούσα στο -5 από τα πλέι οφ και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Αήττητη στα έξι τελευταία εντός της, με τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.Το περασμένο Σάββατο, συνέτριψε με 0-9 τη Σταντ Μαγενέ και προκρίθηκε στους “32” του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σαλάνς (05/01).

Ροντέ Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ταόν, για το κύπελλο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Μαφουτά στο 85ο λεπτό.

Αντίστοιχα και η Αμιάν υπέστη και πάλι την ήττα, μετά από δυο παιχνίδια πρωταθλήματος στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ φιλοξενήθηκε από την Τρουά, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που είχε, για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, δεχόμενη και τα δυο γκολ πριν την ανάπαυλα.

Παραμένει έτσι στα μέσα της κατάταξης, με 23 βαθμούς, όσους έχει και η αποψινή της αντίπαλος, αλλά και η Παρί. Ηττήθηκε στις 4/6 πιο πρόσφατες εξόδους της (1-1-4). Το περασμένο Σάββατο, επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Ταόν και προκρίθηκε στους “32” του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μονπελιέ (06/01).