*Στον πρώτο γύρο: Τορίνο – Ρόμα 1-1

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας στα πέναλτι με 4-2 (1-1 κ.δ. και παρ.) της Φέγενορντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5′ με Χιμένες, ισοφάρισε ο Πελεγκρίνι δέκα λεπτά αργότερα.

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβίλαρ που έπιασε δύο πέναλτι στη ρωσική ρουλέτα, η Ρόμα πέταξε νοκ άουτ τη Φέγενορντ στο “Olimpico” και προκρίθηκε στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Μπράιτον. Βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από νωρίς, ισοφάρισε λίγο αργότερα με γκολάρα του Πελεγκρίνι και δημιούργησε καλές ευκαιρίες στη συνέχεια για να “καθαρίσει” την πρόκριση τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο στην παράταση.

Εξαιρετική η δουλειά του Ντανιέλε Ντε Ρόσι στους “τζιαλορόσι”, γνώρισε μόλις μία ήττα από την Ίντερ (4-2 εντός) στις 10 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες παίζοντας όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Την προηγούμενη βδομάδα άλωσε την έδρα της Φροζινόνε (3-0) έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σβίλαρ και την τύχη σύμμαχο.

Στις 16 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις γνώρισε μόλις μία ήττα σε όλες τις διοργανώσεις (12 νίκες, τρεις ισοπαλίες), την παραπάνω από την Ίντερ. Λογικά ο προπονητής Ντε Ρόσι θα δώσει ανάσες σε κάποιους ποδοσφαιριστές του, στη σχετική λίστα βρίσκονται οι Ντιμπάλα και Λουκάκου. Οι Μπαλντάντζι και Αζμούν διεκδικούν θέση στην επιθετική τριπλέτα, στο κέντρο επιστρέφει ο Μποβέ που δεν αγωνίστηκε στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις.

ΡΟΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΟΡΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-0) από τη Λάτσιο. Σκόραραν οι Γκεντουζί (50′) και Κατάλντι (56′). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα στο 79′ λόγω αποβολής του Χίλα.

Πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες της στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τη Λάτσιο μεσοβδόμαδα. Η Τορίνο μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχε δοκάρι μόλις στο 5′ με Σανάμπρια κι άλλες τρεις καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, προτού ο Κατάλντι “καθαρίσει” σε μεγάλο βαθμό τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Έξι αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί της “γκρανάτα” (3-3-0), στις τέσσερις από τις οποίες κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν. Στις πέντε τελευταίες εξόδους της στη Σέριε Α ηττήθηκε μόνο από τη Φιορεντίνα (1-0) στις 29 Δεκεμβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες (διαφορά γκολ 3-2).

Η Τορίνο επικράτησε μόλις δύο φορές στις 15 τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Ρόμα (μία ισοπαλία, 12 ήττες): Τον Δεκέμβριο 2017 (2-1) και τον Ιανουάριο 2020 (2-0). Δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του Ροντρίγκες, τη θέση του θα πάρει ο Μασίνα. Νοκ άουτ τέθηκε ο Ταμέζ, στην κορυφή της επίθεσης το δίδυμο Σανάμπρια – Σαπάτα με τον Βλάσιτς λίγο πίσω τους.