*Under 2.5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Νάπολι κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στην Μπολόνια. Το 1-0 ο Μόρο στο 37’, το 2-0 ήρθε με αυτογκόλ του Κρίστενσεν στο 49’.

Θλιβερή εμφάνιση στο εκτός έδρας απαιτητικό παιχνίδι με την Μπολόνια, υπέστη δικαιολογημένη ήττα. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μόνο η Μπολόνια στο γήπεδο, σκόραρε ένα τρομερό γκολ στο 37’ έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και εκτέλεση από κοντά, η Ρόμα ήταν ανύπαρκτη επιθετικά και πήγαινε δεύτερη στις περισσότερες μπάλες. Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπολόνια μπήκε με γρήγορο 2-0, ο Μουρίνιο φάνηκε να χάνει τον έλεγχο (έβαλε τον Ρενάτο Σάντσες στο ημίχρονο και τον έβγαλε έπειτα από 18 λεπτά!), η ομάδα του ήταν εκτός κλίματος και έχασε απόλυτα καθαρά.

«Θέλω να ζητήσω δημόσια συγγνώμη στον Σάντσες, είναι σκληρό για έναν ποδοσφαιριστή αλλά είναι ακόμη πιο σκληρό για έναν προπονητή.Το έχω κάνει 3-4 φορές στην καριέρα μου, όμως του ζητώ συγγνώμη», είπε ο Πορτογάλος για τον συμπατριώτη του μέσο, ο οποίος δεν τον κοίταξε καν όσο κατευθυνόταν προς τον πάγκο. Επιστροφή στις ήττες για τους πρωτευουσιάνους έπειτα από έξι αγώνες σ’ όλες τις διοργανώσεις (3-3-0), μετρούσαν ρεκόρ 3-2-0 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, έρχονταν απ’ το εντός έδρας 1-1 με τη Φιορεντίνα.

Με 25 πόντους η Ρόμα «βολοδέρνει» στη μέση της βαθμολογίας, στο -2 απ’ την εξάδα και πολύ μακριά απ’ την τριάδα (-8). Το θετικό είναι ότι επιστρέφουν οι πολύτιμοι Ζαλέφσκι (Αμυντικός, 9) και Λουκάκου (Επιθετικός, 13, 7), ωστόσο παραμένει εκτός ο κομβικός Ντιμπάλα.

ΡΟΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*G/G στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 κόντρα στη Φροζινόνε για το Κύπελλο! Το 0-1 ο Μπαρενετσέα στο 65’, το 0-2 έκανε ο Κάζο στο 70’, το 0-3 ήρθε με πέναλτι του Τσεντίρα στο 90’. Το τελικό 0-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις για τη Φροζινόνε.

Τεράστια η «σφαλιάρα» μεσοβδόμαδα, υπέστη ανεπανάληπτο εντός έδρας διασυρμό απ’ τη Φροζινόνε για το Κύπελλο, αποκλείστηκε με το «βαρύ» 0-4. Σε καμία περίπτωση δε φαινόταν ότι το ματς οδεύει προς τέτοιου είδους αποτέλεσμα, η Νάπολι ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό και αρκετές καλές στιγμές, όπως και ένα ακυρωθέν γκολ με τον Σιμεόνε. Στο δεύτερο μέρος είχε δοκάρι σε απευθείας φάουλ, ωστόσο στο 65’ ήρθε το 0-1 και από εκεί και έπειτα η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε φεστιβάλ λαθών για την ομάδα του Ματζάρι. Το 0-2 ήρθε στο 70’, τα τελευταία δύο γκολ μετά το 90’.

Μεγάλο το σοκ για τη Νάπολι, υπήρξε έντονη γκρίνια απ’ τον κόσμο, «ξεχάστηκαν» απευθείας οι δύο διαδοχικές νίκες με Μπράγκα (2-0) και Κάλιαρι (2-1) για Τσάμπιονς Λιγκ και Πρωτάθλημα αντίστοιχα. Μετρά ρεκόρ 2-0-3 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είναι προφανές ότι δεν έχει σταθερότητα, ωστόσο είχε δύσκολο πρόγραμμα, καθώς αντιμετώπισε Γιουβέντους και Ίντερ σ’ αυτή τη σειρά αγώνων. Κέρδισε μόνο τις Αταλάντα και Κάλιαρι, ανέβηκε στους 27 πόντους και είναι έκτη, στο -6 απ’ την τρίτη Μίλαν και στο -10 απ’ τη δεύτερη Γιουβέντους, βρίσκεται πολύ μακριά απ’ την πρωτοπόρο Ίντερ (-14). Χωρίς νέες απουσίες, παραμένουν εκτός οι Ελμάς και Ολιβέρα, νέο πρόβλημα ο Λίντστρεμ, που μάλλον χάνει το ματς.